Zeljko Kopic e realist după Dinamo – Poli Iași 1-0. A descoperit care e hiba echipei sale: „Asta e marea noastră problemă”

Dinamo a reușit să se impună în fața celor de la Poli Iași, cu scorul de 1-0, dar Zeljko Kopic este realist și a vorbit despre cea mai importantă hibă a echipei sale.

Tehnicianul croat știe care este capitolul la care Dinamo are de suferit și a declarat că speră ca această problemă să fie rezolvată cât mai curând.

Zeljko Kopic e realist după Dinamo – Poli Iași 1-0

Dinamo a reușit să câștige primul meci din play-out-ul Superligii României. „Câinii” s-au impus, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în fața celor de la Poli Iași, cu scorul de 1-0.

Cu toate că a scăpat, cel puțin pentru moment, de locurile direct retrogradabile, antrenorul Zeljko Kopic rămâne realist și a vorbit, la finalul partidei, despre cea mai mare problemă a echipei pe care o antrenează.

„Am avut multe ocazii să înscriem mult mai rapid, dar e bine că am obținut toate cele trei puncte. Am încercat cu mulți jucători și Ahmed a marcat un gol important. Ahmed este unul dintre jucătorii care nu au jucat foarte mult, dar are calitate. I-am spus unde să joace, dar totul se datorează calității sale.

Acea situație a fost grea pentru toată lumea, el a avut și cartonaș galben (n.r. Homawoo) și am decis să îl schimb. Nu a jucat slab, a fost OK, dar asta a fost situația.

De când am ajuns aici, situația a fost foarte grea. Partea mentală a fost mereu complicată, trebuie să construim relații și în această săptămână am încercat acest lucru. Dacă nu ai energie bună, nu poți lega o relație. În acest meci am arătat că avem caracter și că putem să ieșim dintr-o situație grea. (n.r. Ați marcat doar un gol astăzi) Asta e problema noastră, cred că am creat multe faze, dar nu am putut marca. Asta e problema de la începutul sezonului. Tot ce putem să facem este să încercăm mai mult și să vedem cum vor reacționa jucătorii”, a spus Kopic, la finalul partidei cu Poli Iași.

După victoria obținută în fața moldovenilor, Dinamo a urcat pe locul 13 al clasamentului, cu 19 puncte acumulate, două mai puțin decât FC Voluntari, echipă care ocupă prima poziție ce asigură salvarea directă de la retrogradare.

Ahmed Bani a intrat și a adus cele trei puncte pentru Dinamo

Ahmed Bani a fost introdus în teren în minutul 82 al partidei și a reușit să marcheze golul victoriei în prelungiri.

„A fost o senzație frumoasă când am marcat, nu am mai făcut-o de multă vreme. Antrenorul mi-a spus să intru și să-mi fac treaba, nu am primit prea multe indicații.

Cum am pierdut puncte în prelungiri, acum am câștigat. Este bine că ne-am apropiat de locurile de salvare directă de la retrogradare”, a declarat Ahmed Bani, la finalul partidei cu Poli Iași.

Publicat: 14 04. 2024, 21:42
Actualizat: 14 04. 2024, 21:50