Victor Pițurcă, antrenor pentru Universitatea Craiova. Pe cine ar pune Mitică Dragomir dacă ar fi în locul lui Mihai Rotaru: „Zilele trecute a refuzat o ofertă de 1,2 milioane de euro din Arabia Saudită! Eram lângă el, la Doi Cocoși”

Victor Piturca in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si Universitatea Craiova, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 9 noiembrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dumitru Dragomir, fostul șef de la LPF, crede că Victor Pițurcă este cel mai potrivit pentru banca tehnică a celor de la Universitatea Craiova.

Deși a plecat cu scandal de la Universitatea Craiova, Victor Pițurcă, fostul selecționer al echipei naționale a României, este văzut cel mai potrivit pentru a o prelua pe gruparea patronată de Mihai Rotaru.

Mihai Rotaru, sfătuit să-l pună pe Victor Pițurcă antrenor pentru Universitatea Craiova după înfrângerea umilitoare cu FCSB

După înfrângerea suferită de Universitatea Craiova cu FCSB, scor 0-3, Dumitru Dragomir l-a sfătuit pe Mihai Rotaru să îl înlocuiască pe Ivaylo Petev cu Victor Pițurcă, antrenorul care i-a pregătit pe olteni din septembrie 2019 până în ianuarie 2020.

(n.r. – Îți trebuie mână de fier la Craiova? Cine să vină? Pițurcă?) Pițurcă, Cârțu. L-aș pune mâine pe Pițurcă categoric. I-aș da 30.000 de euro pe lună. Fără 30.000 nu vine. I-aș da măcar jumătate de an.

Are cotă mare. A refuzat Pițurcă acum o echipă din Arabia Saudită o echipă de 100.000 de euro pe lună. Zilele astea. Eu am fost la Doi Cocoși. Pe telefon un impresar i-a spus 1.200.000 de euro.

Și le-a zis «Duce-ți-vă bă de aici. Nu mă mai duc». Și era o echipă bună. Dacă era în Dubai, da, se ducea în Dubai, că e de trai, dar în Arabia Saudită nu. Sau poate și-a dat seama că aia e echipă care coboară, nu urca. E băiat deștept Pițurcă.

Antrenor bun, trăsnet! S-ar bate la titlu, dau scris. Să nu se bage peste el. Dacă se bagă, a doua zi pleacă”, a declarat Dumitru Dragomir, conform Fanatik.

Victor Pițurcă îl compătimește pe Ivaylo Petev. „E greu pentru el!”

„E greu pentru Petev, pentru antrenorul Craiovei, acesta e adevărul. Nici nu vorbește limba, e complicat să comunice, să se facă înțeles perfect de către jucători. În plus, cred că nici nu a evaluat bine fotbaliștii pe care îi are, sunt și multe noutăți acum în lot… Iar dacă ai ajuns la 0-3, e clar că nici strategia din acest meci nu a fost adecvată.

Craiova cred că a pierdut jocul la ratarea ocaziei imense pe care a avut-o într-un moment în care lucrurile erau încă destul de echilibrate. Dacă Mitriță marca și era 1-0, altul era deznodământul partidei, foarte probabil.

Firește, a ratat și Băluță, de partea cealaltă, o ocazie mare la câteva minute distanță, dar acolo nu cred că e vinovat pentru că a ratat, cât pentru faptul că nu a pasat coechipierului… Craiova a avut, putem spune, și ghinion, dar ghinion între ghilimele, să primească gol din penalty în prelungirile reprizei, într-un moment important al meciului.

Apoi, în repriza secundă, s-a văzut efortul depus de jucătorii Craiovei. Și a venit alt ghinion între ghilimele, să primești golul doi atât de rapid după pauză”, a declarat Pițurcă, pentru ProSport.

Publicat: 29 01. 2024, 21:09