Verdictul medicilor după accidentarea lui Bogdan Rusu! Cât poate lipsi atacantul lui FCSB

Paul Marius Antoche, Gheorghe Bogdan Rusu si Ciprian Ionut Biceanu in meciul de fotbal dintre FCSB si FC Hermannstadt, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 28 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Bogdan Rusu s-a accidentat pe finalul primei reprize a meciului FCSB – Hermannstadt, scor 2-2, iar atacantul a aflat verdictul medicilor.

Bogdan Rusu a fost titularizat de Nicolae Dică în meciul jucat de FCSB cu Hermannstadt, scor 2-2, în etapa a 7-a din Superliga, însă atacantul transferat de la CS  Mioveni n-a rezitat foarte mult pe teren.

Atacantul în vârstă de 32 de ani s-a accidentat pe finalul primei reprize a partidei cu Hermannstadt, iar Nicolae Dică a fost nevoit să îl schimbe la pauză deoarece Bogdan Rusu nu mai putea pune piciorul în pământ.

Verdictul medicilor după accidentarea lui Bogdan Rusu

Fotbalistul care a ajuns la FCSB în această vară a fost călcat de Raul Opruț pe laba piciorului, iar de atunci nu a mai putut să calce. În locul atacantului a fost introdus David Miculescu, jucătorul transferat pe 1,7 milioane de euro de la UTA Arad.

Imediat după finalul meciului de pe Arena Națională, atacantul a fost supus unui control, iar medicii i-au transmis lui Bogdan Rusu că e suspect de fisură de metatarsian, anunță GSP.ro.

Cât ar putea să lipsească David Miculescu

În cazul în care verdictul final va fi fisură de metatarsian, Bogdan Rusu ar putea să stea pe bară până la șase săptămâni, iar pe tot parcursul recuperării va avea nevoie de cârje.

Chiar dacă Bogdan Rusu s-a accidentat, FCSB nu va avea probleme în atac. Gigi Becali s-a înțeles cu Adrian Mititelu pentru transferul lui Andrea Compagno, iar italianul  va ajunge la formația roș-albastră chiar înaintea meciului cu Farul Constanța din etapa a 8-a.

Cotat de site-urile de specialitate la 500.000 de euro, Bogdan Rusu (32 de ani) a semnat cu FCSB un contract valabil până în iunie 2024.  Atacantul a jucat în cinci meciuri pentru formația roș-albastră și a dat o pasă decisivă.

Publicat: 29 08. 2022, 11:03