Verdictul clar dat de Marius Avram în cazul penalty-ului controversat acordat pentru FCSB: „S-a păcălit! Cei din cabina VAR nu au putut schimba decizia din cauza asta” | EXCLUSIV

Andrea Compagno marcheaza un gol din penalty in poarta lui David Beniamin Lazar in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 18 septembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Marius Avram, fostul arbitru FIFA, a analizat faza penalty-ului acordat pentru FCSB în meciul cu Universitatea Craiova.

Meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB s-a jucat duminică seară, în cadrul etapei a 11-a din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, iar oltenii au învins cu scorul de 2-1. Au marcat: Bogdan Mitrea, din penalty, în minutul 31, Andrea Compagno, din penalty, în minutul 45+6, și Răzvan Oaidă, în propria poartă, în minutul 66.

Oltenii au deschis scorul dintr-un penalty acordat corect, însă lovitura de la 11 metri primită de către roș-albaștri a fost una controversată.

Verdictul clar dat de Marius Avram în cazul penalty-ului controversat acordat pentru FCSB

Andrea Compagno s-a ciocnit, în careu, cu Nicușor Bancu, după ce s-a întors cu fața către poartă și a vrut să înainteze, iar adversarul său era foarte aproape de italian.

Contactat de către ProSport, Marius Avram a explicat de ce arbitrul Radu Petrescu a greșit acordând penalty pentru FCSB, la trei minute în care s-a consultat cu cei din camera VAR.

„Penalty-ul acordat pentru FCSB este o fază dificilă, dar arbitrul aici s-a păcălit. Compagno se întoarce brusc ca sa urmărească mingea și se ciocnește cu Bancu cap în cap.

Cel care face mișcarea către adversar este atacantul FCSB. Bancu nu se interpune în niciun fel pe direcția de deplasare a lui Compagno. Cei din cabina VAR au fost puși în dificultate din cauză că există un contact şi pentru ei nu este foarte clar pe video cine este cel care inițiază contactul.

Se poate vedea că a fost greu de analizat şi din dialogul foarte lung dintre arbitru şi cei din video operating room (cabină VAR).

Au vorbit mai multe minute şi cred că au încercat să înțeleagă argumentele arbitrului pentru a căuta elemente în favoarea deciziei lui, dar sunt sigur că au ajuns la concluzia că nu sunt concludente reluările pentru a putea întoarce decizia”, a spus Marius Avram, în exclusivitate pentru ProSport.

Publicat: 18 09. 2022, 23:03
Actualizat: 18 09. 2022, 23:31