UTA Arad – Gloria Buzău 5-1, în returul barajului de promovare/menținere în Superliga | Trupa lui Mircea Rednic rămâne în prima ligă!

Fotbalistii aradeni printre care Andrei Chindris si Stefan Milosevic se bucura dupa un gol marcat de catre Virgiliu Postolachi in meciul de fotbal dintre UTA Arad si FC U Craiova, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Arena Francisc Neuman din Arad, marti 4 aprilie 2023. © FOTO:Ciprian Petcut/SPORT PICTURES

Partida dintre UTA Arad și Gloria Buzău s-a disputat duminică seară, în cadrul returului barajului de promovare/menținere în Superliga, pe Stadionul „Francisc Neuman” din Arad, iar gazdele s-au impus cu scorul de 5-1.

Virgiliu Postolachi a deschis scorul în minutul 16, după un corner executat perfect de către arădeni, stabilind și rezultatul primei reprize, 1-0 pentru UTA.

În partea secundă a jocului, UTA a marcat rapid, în minutul 49, prin reușita lui Chindriș, din zona punctului cu var. Același Chindriș a reușit dubla în minutul 65, după o lovitură cu capul din marginea careului mic.

Buzoienii au redus din diferență în minutul 68, însă Postolachi și-a trecut și el dubla în cont, din pasa lui Stahl în careu.

În minutul 89, Otele a înscris și el cu un șut pe jos din marginea careului și a închis jocul la scorul de 5-1.

În urma acestui rezultat, UTA și-a asigurat prezența în Superliga și în sezonul viitor, iar Gloria Buzău continuă în Liga 2.

FINAL: UTA Arad – Gloria Buzău 5-1

Min. 90+4: Final de meci la Arad! UTA rămâne în Superliga!

Min. 90: Otele încasează cartonașul galben, pentru că și-a dat jos tricoul după ce a marcat.

Min. 89: GOOOL UTA! Otele își trece și el numele pe tabelă. Acesta șutează pe jos din marginea careului de 16 metri și duce scorul la 5-1.

Min. 84: Schimbare la UTA: iese Batha, intră Iurasciuc.

Min. 80: GOOOL UTA! Stahl lasă pentru Postolachi în careu, iar acesta trimite pe lângă portarul buzoienilor și reface diferența de trei goluri.

Min. 78: Schimbare la UTA: iese Pop, intră Negoescu.

Min. 68: GOOOL GLORIA BUZĂU! Vali Alexandru reduce din diferență!

Min. 65: GOOOL UTA! Chindriș reușește dubla în meciul cu Buzău! Acesta înscrie cu capul din marginea careului mic, după o centrare șutată a lui Anton.

Min. 64: Dublă chimbare la UTA: intră Șteau și Otele, ies Roger și Keșeru.

Min. 49: GOOOL UTA! Chindriș primește în zona punctului cu var și trimite direct în poarta buzoienilor, profitând astfel de pasul greșit la ofsaid făcut de către oaspeți.

Min. 46: S-a reluat partida! Schimbare la UTA: intră Anton, iese Ubbink. Mută și Gloria Buzău: ies Blejdea și Greu, intră Marku și Vali Alexandru.

Min. 45+2: Pauză la Arad!

Min. 40: Keșeru are o ocazie uriașă de a majora diferența, însă trimite milimetric pe lângă poarta buzoienilor.

Min. 32: Prima schimbare la Gloria Buzău: iese Dudu accidentat, intră Gaitan.

Min. 16: GOOOL UTA! Postolachi deschide scorul după o centrare perfectă pe linia careului mic!

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

UTA: Iacob – Vukcevic, Chindriș, Hoxhallari, Abeid – Pop, Ubbink, Batha, Roger – Postoloachi, Keșeru
Rezerve: Kucher – Iurasciuc, Dobrescu, Isac, Anton, Negoescu, Stahl, Barbosa, Otele
Antrenor: Mircea Rednic

Gloria Buzău: Rusu – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Varella, Trebotic – Blejdea, Sampaio, Greu – Boiciuc
Rezerve: Stoian – Găițan, Alexandru, Marku, Șuteu, Uțiu, Lazăr, Fulop
Antrenor: Adrian Mihalcea

Stadion: Francisc Neuman, Arad
Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Mircea Grigoriu și Imre-Laszlo Bucsi
Arbitru VAR: Marcel Bîrsan / Arbitru AVAR: Stelian Slabu

Returul pornește de la scorul de 0-0, după ce în meciul tur disputat la Buzău cele două echipe au încheiat cu o remiză albă. Astfel, în urma acestui meci vom afla ultima echipă care va completa Superliga în sezonul viitor.

Dinamo a câștigat barajul cu FC Argeș, astfel că piteștenii au retrogradat, iar „câinii” revin în prima ligă după o absență de un an.

Publicat: 04 06. 2023, 22:36
Actualizat: 04 06. 2023, 22:54