Universitatea Craiova vrea să îl transfere pe Gabi Tamaș, după ce Paul Papp a comis-o în meciul cu Hapoel Beer Sheva!

Octavian Gabriel Valceanu si Gabriel Sebastian Tamas in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si Rapid Bucuresti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 13 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Universitatea Craiova își caută fundaș central, după ce Paul Papp (32 de ani) a încasat cartonașul roșu, în afara terenului, la meciul cu Hapoel Beer Sheva din Conference League.

Partida dintre Universitatea Craiova și Hapoel Beer Sheva s-a jucat joi seară, în manșa tur a play-off-ului Conference League, și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Hatuel, în minutul 70, respectiv Andrei Iva, în minutul 75, din penalty.

La pauza acestei partide, Paul Papp și-a atacat un adversar și a încasat cartonașul roșu pe tunel, în drumul spre vestiar.

Pentru a acoperi golul lăsat de către Paul Papp, Universitatea Craiova are un plan îndrâzneț: vrea să îl transfere pe Gabriel Tamaș, fundașul central în vârstă de 38 de ani de la Petrolul Ploiești, potrivit Digi Sport.

Potrivit sursei citate, însă, Universitatea Craiova nu l-ar putea utiliza pe Gabi Tamaș în meciul retur cu Hapoel Beer Sheva. Oltenii s-ar fi bazat inițial pe regulamentul UEFA din timpul pandemiei. Atunci, echipele aveau un loc de rezervă pe listele cu lotul pentru cupele europene. În prezent, listele nu mai pot fi ajustate, ci rămân cele trimise către UEFA înaintea primei manșe.

După meciul tur cu Hapoel Beer Sheva, și antrenorul Mirel Rădoi a declarat că Universitatea Craiova mai are nevoie de un fundaș central: „Va trebui să ne gândim și să aducem un fundaș central măcar pe banca de rezerve. Problema asta poate continua și în campionat”.

Publicat: 20 08. 2022, 09:39
Actualizat: 20 08. 2022, 10:00