Universitatea Craiova – UTA Arad 3-0, în etapa a 6-a din Superliga | Oltenii lui Laurențiu Reghecampf urcară pe primul loc!

Bucurie a fotbalistilor craioveni dupa un gol marcat cu Stefan Baiaram, Mihai Alexandru Isfan, Nicusor Silviu Bancu si Raul Michel Melo Da Silva in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 18 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 25 poze

Meciul dintre Universitatea Craiova și UTA Arad s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a șasea din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie și s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 2-0.

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 8, prin reușita lui Ștefan Baiaram care a stabilit și rezultatul primei reprize, 1-0 pentru olteni.

În partea secundă a jocului, Alexandru Crețu a șutat de pe linia careului de 16 metri direct în poarta arădenilor și a dus scorul la 2-0 pentru Universitatea Craiova.

În minutul 88, Vladimir Screciu a înscris cu un șut din prima din interiorul careului de 16 metri, golul este anulat inițial pe motiv de ofsaid, dar în urma analizei VAR reușita este validată și Universitatea Craiova câștigă partida cu scorul de 3-0.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova urcă, cel puțin pentru moment, pe primul loc în Superliga, cu 14 puncte, având un avans de două puncte față de urmăritoarea FCSB, care are însă cu două meciuri mai puțin disputate.

De cealaltă parte, UTA Arad rămâne pe locul 13, cu doar patru puncte.

FINAL: Universitatea Craiova – UTA Arad 3-0

• Cele mai importante faze ale partidei pot fi urmărite VIDEO AICI!

Min. 90+5: Final de meci în Bănie! Victorie pentru olteni!

Min. 89: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! După analiza VAR, arbitrul validează reușita lui Screciu!

Min. 88: După un corner al oltenilor, Screciu înscrie, însă fanionul se ridică și golul este anulat.

Min. 75: Mută și UTA: iese Fabry, intră Holst.

Min. 75: Schimbare la Craiova: intră Danciu, iese Baiaram.

Min. 69: Dublă schimbare la UTA: ies Pop și Cooper, intră Stanciu și Leidsman.

Min. 68: Fabry îl faultează pe Crețu și vede cartonașul galben.

Min. 62: Schimbare la Craiova: iese Markovic, intră Kurtic. Mută și UTA: ies Dumitrașcu și Freitas, intră Stahl și Carp.

Min. 58: GOOOL CRAIOVA! Crețu majorează diferența în Bănie cu un șut de pe linia careulului de 16 metri!

Min. 54: Schimbare la Craiova: iese Vlădoiu, intră Căpățînă.

Min. 53: UTA înscrie prin Cooper, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid!

Min. 48: Crețu comite un fault și încasează cartonașul galben!

Min. 46: S-a reluat partida! Dublă schimbare la Craiova: ies Ișfan și Silva, intră Cîmpanu și Mateiu.

Min. 45+8: Pauză în Bănie!

Min. 44: După șase minute de analiză efectuată în camera VAR, arbitrul anulează golul pe motiv de ofsaid!

Min. 38: Gol Craiova! Raul Silva înscrie cu capul în urma unei lovituri libere executată foarte bine de către Ișfan!

Min. 8: GOOOL CRAIOVA! Baiaram marchează după o recuperare a lui Bancu. Baiaram trimite la colțul lung, în plasa laterală și deschide scorul în Bănie.

Min. 1: A început partida!

Înaintea acestei partide, Universitatea Craiova ocupă locul secund în clasamentul din Superliga, cu 11 puncte. De cealaltă parte, UTA Arad este pe locul 12, cu doar patru puncte, având însă și un meci mai puțin disputat.

Echipele de start

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Silva, Bancu – Al. Crețu, Screciu – Ișfan, Baiaram, A. Ivan – Markovic
REZERVE: Lazar – Badelj, Ndong, Căpățînă, Mateiu, Kurtic, Dancu, Cîmpanu, Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid – Freitas, Marku, Dumitrașcu – R. Pop, Cooper, Fabry
REZERVE: Kucher – Stahl, C. Mihai, Iurasciuc, Carp, Markov, R. Stanciu, Holst, Leidsman
ANTRENOR: Mircea Rednic

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Bogdan Dumitrache / A1: Adrian Ghinguleac; A2: Valentin Dumitru