Universitatea Craiova, răspuns dur pentru FCSB: „Poate a vrut Hațegan să îndrepte prosteala! Dacă greșesc arbitrii, îi ceartă Meme Stoica”

Universitatea Craiova le-a dat răspunsul celor de la FCSB, după ce jucătorii vicecampioanei s-au plâns de arbitraj.

Universitatea Craiova, răspuns pentru FCSB privind arbitrajul: „Poate a vrut Hațegan să îndrepte prosteala! Dacă greșesc arbitrii, îi ceartă Meme Stoica”

Universitatea Craiova a smuls un egal cu FCSB în prelungiri, 1-1, după ce a egalat în urma unui corner contestat dur de jucătorii vicecampioanei.

Înainte de finalul primei reprize, olteanul Ndong a văzut cartonașul roșu pentru un fault din postură de ultim apărător la David Miculescu, dar eliminarea a fost anulată de Ovidiu Hațegan, aflat în camera VAR, care a observat că fotbalistul lui Mihai Pintilii se afla în offside.

Președintele clubului oltean, Sorin Cârțu, a contestat decizia luată inițial de arbitrul de centru Adrian Cojocaru și spune că Ndong nu ar fi trebuit să fie trimis la cabine, independent de poziția neregulamentară a lui Miculescu.

„Cum să dai un roșu pe o situație unde să spunem că e fault, dar își făcuse preluarea în lateral? Era Zajkov acolo, preluarea pe care și-a făcut-o era clară că se duce în jucătorul nostru. În niciun caz nu era de cartonaș roșu. Poate a vrut și Hațegan să îndrepte prosteala. În orice caz, era bine să nu se ajungă la o chestie din asta.

Preocuparea lor e să nu greșească contra FCSB-ului că-i ceartă Meme Stoica, contra CFR-ului că-i ceartă Dan Petrescu, contra Farului că-i ceartă Hagi… Avea cu cine să se consulte, nu sari direct să dai cartonaș roșu”, a declarat Sorin Cârțu, potrivit Digi Sport.

Sorin Cârțu o atacă pe FCSB: „A avut 33 la sută posesie!”

Președintele Universității Craiova, Sorin Cârțu, este de părere că vicecampioana nu a exercitat niciun fel de presiune pe Arena Națională, deoarece ar fi avut o posesie inferioară celei a elevilor lui Eugen Neagoe.

Nu prea e bine când joci cu FCSB să începi cu handicap, să oferi cadouri. Nu am făcut o partidă deosebită, nici noi, nici ei. Am văzut niște comentarii favorabile FCSB-ului, care are 33 la sută posesie. Nu înțeleg cum puteau să facă presiune pe noi în aceste condiții.

Ocazia lor cea mai mare a fost a lui Edjouma, la acel corner din repriza secundă. A mai fost șutul lui Coman cu piciorul stâng, dar nu știu câte goluri a marcat așa el în carieră. Eu consider că rezultatul e echitabil, poate sunt acuzat de subiectivism, dar așa văd lucrurile.

Eu nu știu dacă FCSB a avut ocazia mai mare ca a noastră cu Koljic. Nu știu ce s-a întâmplat, oricum nu ai voie să iei gol așa repede. Trebuie să nu faci cadouri și să faci adversarul să muncească pentru ocazii.

Asta e analiza pe care o face echipa tehnică, sigur că am vrea mai mult de la partidele din deplasare. Sigur că e frustrare la ei, dar să te legi de toate, că l-a lovit pe deget, că nu știu ce. Nu are lumea de unde să vadă așa ceva”, a mai spus Sorin Cârțu, potrivit Digi Sport.

Publicat: 20 02. 2023, 16:54