Universitatea Craiova – FC Voluntari 1-1, în etapa 12 din Superliga. Oltenii lui Rădoi se încurcă pe teren propriu după 4 victorii consecutive

Meciul de fotbal dintre echipele FC Voluntari si FCS Universitatea Craiova din etapa a XIX-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, sambata, 11 decembrie 2021. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

Universitatea Craiova și FC Voluntari au remizat, scor 1-1, într-o partidă din etapa 12 din Superliga.

Partida a putut fi urmărită la TV pe Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport, dar și în format Live Video Online pe www.prosport.ro.

După o primă repriză controlată în mare parte de gazde, oaspeții au dat lovitura în minutul 56, când un șut fabulos al lui Damașcan a intrat în vinclul porții oltenilor. Craiova a egalat în minutul 72, din penalty, prin Andrei Ivan.

Universitatea Craiova – FC Voluntari 1-1

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 90: 6 minute de prelungiri

Min. 72: GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan transformă lovitura de la 11 metri

Min. 70: Penalty pentru Universitatea Craiova!

Min. 56: GOOOL FC Voluntari! Vitalie Damașcan deschide scorul cu un șut fabulos, în vinclul porții

Min. 46: A început repriza secundă

Min. 45: Pauză pe Ion Oblemenco

Min. 40: Lukas Droppa vede și el galben

Min. 39: Ulrich Meleke primește un cartonaș galben

Min. 11: Șansă importantă pentru gazde! Nistor primește balonul în careu, în jurul punctului cu var, însă șutul din prima trece peste poartă

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start

Universitatea Craiova: Lazar – Vătăjelu, Papp, Raul Silva, Mitrea, Bancu – Al. Crețu, Screciu, Nistor – Markovic, Roguljic.
Rezerve: Rusu, Găman, Martic, Căpățînă, Mateiu, Hanca, Cîmpanu, Florescu, A. Ivan
Absent: Koljici (accidentat)
Antrenor: Mirel Rădoi

Voluntari: M. Popa – Meleke, Matricardi, Armaș – Costin, Tavares, Droppa, Aliji – Damașcan, Nemec, Rață.
Rezerve: J. Fernandez, Marrone, Andres, Achim, Andrei, N. Popescu, M. Lopes, Florea, Garcia
Absenți: –
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei – Satu Mare), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui), Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea, Arbitru AVAR: Marica Mihai Marius

Universitatea Craiova – FC Voluntari, Live Video Online, de la ora 21:00, în etapa 12 din Superliga

În ultima rundă, Universitatea Craiova s-a impus, pe teren propriu, în derby-ul cu FCSB, scor 2-1. Bogdan Mitrea, din penalty, și Răzvan Oaidă (autogol) au înscris golurile formației din Bănie, în timp ce pentru oaspeți a punctat Andrea Compagno, tot din lovitură de la 11 metri.

De cealaltă parte, FC Voluntari vine și ea după un succes important, obținut împotriva celeilalte formații din Oltenia, FC U Craiova. Pe stadionul Anghel Iordănescu, ilfovenii s-au impus cu 1-0, prin reușita lui Lukas Droppa.

În sezonul precedent, cele două echipe s-au întâlnit de 4 ori, de două ori în sezonul regular, în timp ce alte două jocuri au avut loc în play-off. Bilanțul le este favorabil gazdelor din această seară, care au învins în două rânduri, pe când ilfovenii și-au adjudecat un joc, iar celălalt s-a încheiat la egalitate.

Publicat: 30 09. 2022, 22:51
Actualizat: 30 09. 2022, 22:59