Un penalty care putea fi cât un titlu pierdut pentru Gigi Becali în Universitatea Craiova – FCSB: a fost sau nu henț la Iulian Cristea? Istvan Kovacs a dat lovitură de la 11 metri, iar Cătălin Popa din camera VAR nu i-a întors decizia!

Andrea Compagno marcheaza un gol in poarta lui Iulian Laurentiu Popescu de langa Jovan Markovic in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FCSB, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 30 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Partida dintre Universitatea Craiova și FCSB nu a dus lipsă de momente controversate.

Un penalty care putea fi cât un titlu pierdut pentru Gigi Becali în Universitatea Craiova – FCSB: a fost sau nu henț la Iulian Cristea?

Meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei a șasea a play-off-ului din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, iar roș-albaștrii s-au impus cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Compagno, în minutul 45, respectiv Deian Sorescu, în minutul 84. Pentru olteni a punctat Elvir Koljic, din penalty, în minutul 90+4.

În minutul 79 al acestei întâlniri, arbitrul Istvan Kovacs a acordat penalty pentru Universitatea Craiova, pentru un presupus henț al lui Iulian Cristea, fundașul central în vârstă de 28 de ani al lui FCSB, în careu.

Reluările au arătat și un presupus ofsaid anterior fazei respective, dar și faptul că Iulian Cristea a avut mâna lipită de corp.

Nu mai puțin de patru minute au așteptat jucătorii verdictul din camera VAR, timp în care Andrei Ivan și-a așezat deja mingea pentru lovitura de la 11 metri. În cele din urmă, a primit permisiunea să execute penalty-ul, dar a trimis pe lângă poartă.

Arbitrul Cătălin Popa, din camera VAR, nu l-a chemat pe Istvan Kovacs să vadă reluările pentru această fază.

• Vezi AICI VIDEO cu penalty-ul ratat de către Andrei Ivan în Universitatea Craiova – FCSB!
Publicat: 30 04. 2023, 23:05
Actualizat: 30 04. 2023, 23:07