U Cluj – Rapid 0-3, în etapa a doua din Superliga | Giuleștenii, victorie la scor de neprezentare și primul succes al lui Cristiano Bergodi

Meciul de fotbal dintre FC Universitatea Cluj si FC Rapid, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Cluj Arena din Cluj-Napoca, duminica 23 iulie 2023. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 21 poze

Meciul dintre U Cluj și Rapid s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei a doua din Superliga, pe Stadionul „Gaz Metan” din Mediaș și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 3-0.

Marko Dugandzic a fost cel care a deschis scorul, în minutul 45, cu un șut cu stângul din marginea careului de 16 metri, după pasa lui Cătălin Cîrjan.

În partea a doua a jocului, Bogdan Vătăjelu a înscris în propria poartă, după o recentrare a lui Alexandru Albu, în minutul 62.

După zece minute, Papeau a șutat din prima din marginea careului mic și a dus scorul la 3-0, stabilind astfel și rezultatul întâlnirii de la Mediaș.

Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului, a înregistrat astfel primul succes pe banca tehnică a giuleștenilor.

FINAL: U Cluj – Rapid 0-3

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 90+1: Dublă schimbare la Rapid: ies Cîrjan și Funsho, intră Pănoiu și Emmers.

Min. 88: Schimbare la U Cluj: intră Ianis Stoica, iese Hofman.

Min. 83: Dublă schimbare la Rapid: ies Oaidă și Papeau, intră Costache și Kait.

Min. 80: Schimbare la Rapid: iese Iulian Cristea, intră Paul Iacob.

Min. 72: GOOOL RAPID! Papeau înscrie și el în poarta lui U Cluj cu un șut din prima din marginea careului mic.

Min. 66: Dublă schimbare la U Cluj: intră Filip și Calcan, ies Bic și Vătăjelu.

Min. 62: GOOOL RAPID! Vătăjelu înscrie în propria poartă, după o recentrare a lui Albu.

Min. 46: S-a reluat partida! Schimbare la U Cluj: intră Popa, iese Popadiuc.

Min. 45+3: Pauză la Mediaș!

Min. 45: GOOOL RAPID! După pasa lui Cîrjan, Dugdandzic trimite balonul din prima, din marginea careului, cu piciorul stâng, direct în poarta clujenilor.

Min. 31: Papeau trimite peste poarta clujenilor!

Min. 30: Cîrjan este faultat de către Bic în apropierea careului și obține lovitura liberă dintr-o poziție periculoasă!

Min. 16: Dugandzic cade în careu de lângă Miron, dar arbitrul decide să acorde corner pentru Rapid.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

U CLUJ: Gorcea – Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Bic, Bordeianu – Chipciu (cpt.), Nistor, I. Stoica – Popadiuc
REZERVE: Iu. Chirilă, Oancea, Pițian, I. Filip, Perianu, Hofman, Tescan, Calcan, D. Popa
ANTRENOR: Anton Petrea

RAPID: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun – Oaidă, Albu, Papeau – Bamgboye, Dudgandzic, Cîrjan
REZERVE: Drăghia – P. Iacob, Morais, Kait, Emmers, Pănoiu, Costache, Al. Ioniță II, Al. Stan
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Stadion: Gaz Metan – Mediaș