U Cluj, privată de un gol? Fază controversată în meciul cu FC U Craiova, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR

Meciul dintre Universitatea Cluj și FC U Craiova a început cu o fază controversată.

Partida dintre U Cluj și FC U Craiova s-a disputat vineri seară, în cadrul etapei a noua din Superliga, pe Stadionul Gaz Metan, din Mediaș și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după autogolul lui Radu Negru, din minutul 28, respectiv reușita lui Gabi Iancu, din minutul 45+2.

În minutul 9 al acestei întâlniri, Ioan Filip, mijlocașul în vârstă de 33 de ani al lui U Cluj, a reluat din fața porții, dar Robert Popa, portarul în vârstă de 19 ani al lui FC U Craiova, a respins.

Totuși, analizând reluările pare că portarul lui FC U Craiova a respins mingea, fiind atât el, cât și balonul, după linia porții.

Arbitrul Marcel Bîrsan a așteptat analiza din camera VAR, timp de aproximativ două, trei minute. De acolo, Ovidiu Hațegan l-a asigurat că nu a fost gol și „centralul” a dictat lovitură de la colț pentru U Cluj.

Cei de la U Cluj s-au răzbunat însă în minutul 28, când au deschis scorul după un șut de pe partea dreaptă, la colțul lung, al lui Ioan Filip și deviat de către Radu Negru, în propria poartă, printre picioarele lui Robert Popa.

FC U Craiova a restabilit însă egalitatea, în prelungirile primei reprize, cu o lovitură liberă executată perfect de către Gabi Iancu.

Sursă foto: Capturi Digi Sport

Publicat: 02 09. 2022, 21:55
Actualizat: 02 09. 2022, 23:27