U Cluj – CFR Cluj 1-2, în etapa a 15-a din Superliga | Meciul penalty-urilor! Campioana câștigă derby-ul

Meciul de fotbal dintre FC Universitatea Cluj si CFR Cluj, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Cluj Arena din Cluj-Napoca, duminica 23 octombrie 2022. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Meciul dintre U Cluj și CFR Cluj s-a disputat duminică seară, pe Cluj Arena, în cadrul etapei cu numărul 15 din Superliga, iar campioana s-a impus cu scorul de 2-1.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 25, după un penalty transformat de către Ciprian Deac.

Cel de-al doilea gol al campioanei a venit în minutul 61, tot din penalty, prin Cephas Malele.

Gazdele au redus din diferență abia în minutul 90+3, când Romario Pires a transformat și el o lovitură de la 11 metri.

FINAL: U Cluj – CFR Cluj 1-2

Min. 90+7: Final de meci pe Cluj Arena!

Min. 90+3: GOOOL U CLUJ! Romario Pires reduce din diferență!

Min. 90+2: Penalty pentru U Cluj! Kolinger în faultează în careu pe Bălan.

Min. 86: Dublă schimbare la CFR: intră Hoban și Braun, ies Boateng și Petrila.

Min. 69: Dublă schimbare la CFR Cluj: ies Malele și Deac, intră Bîrligea și Cvek.

Min. 63: Dublă schimbare la U Cluj: ies Horșia și Simion, intră Haită și Bic.

Min. 61: GOOOL CFR CLUJ! Malele transformă lovitura de la 11 metri.

Min. 59: Bălan îl faultează pe Kolinger, în marginea careului și arbitrul acordă penalty pentru CFR Cluj. Fază controversată la Cluj: faultul pare să se fi întâmplat în afara careului.

Min. 46: A început a doua repriză! Schimbare la U Cluj: iese Thiam, intră Bălan.

Min. 45+3: Pauză pe Cluj Arena!

Min. 38: U Cluj are o ocazie uriașă prin Fulop, însă Scuffet intervine foarte bine și o salvează pe CFR Cluj.

Min. 25: GOOOL CFR CLUJ! Deac deschide scorul pe Cluj Arena.

Min. 23: Yuri este faultat în careu de către Florin Ilie și arbitrul acordă penalty pentru CFR Cluj.

Min. 16: Ispas și Yeboah se ciocnesc și ambii jucători primesc îngrijiri medicale.

Min. 1: A început partida! 5 minute a fost întârziat fluierul de start.

Info: Se întârzie startul partidei, pentru că suporterii folosesc materiale pirotehnice. Aceștia au aruncat cu torțe pe teren.

ECHIPELE DE START:

U CLUJ: Iliev – Vlădoiu, Pițian, Fl. Ilie, Ispas – Simion, Pires, I. Filip – Horșia, L. Fulop, Thiam
REZERVE: Gorcea – Nowak, Briceag, Bic, Remacle, Haită, Hofman, Moraru, Ad. Bălan
ANTRENOR: Eugen Neagoe

CFR CLUJ: Scuffet – Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng, Muhar, Deac – Petrila, Yeboah, Malele
REZERVE: Bălgrădean – Braun, A. Burcă, Hoban, Cvek, Roger, Gîdea, Bîrligea, Janga
ANTRENOR: Dan Petrescu

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Publicat: 23 10. 2022, 23:00
Actualizat: 23 10. 2022, 23:07