Toni Petrea s-a săturat de discuțiile despre demiterea sa de la U Cluj! Ce a spus după remiza cu Oțelul Galați: „Chiar nu vreau să îmi consum energia cu așa ceva!”

Anton Petrea, antrenorul echipei Universitatea Cluj, urmareste meciul de fotbal contra echipei Dinamo din etapa a IV-a a Superligii, disputat pe stadionul Gaz Metan din Medias, sambata, 5 august 2023. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Toni Petrea, antrenorul echipei U Cluj, s-a declarat mulțumit de punctul obținut după meciul cu Oțelul Galați și a vorbit despre subiectul demiterii sale.

Meciul dintre Oțelul Galați și U Cluj s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a cincea din Superliga, pe Stadionul „Oțelul” din Galați și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Alexandru Pop, în minutul 59, respectiv Dan Nistor, din penalty, în minutul 90+1.

Având în vedere faptul că U Cluj a egalat pe final, Toni Petrea s-a declarat mulțumit de punctul obținut.

Suporterii i-au cerut demisia, dar Toni Petrea a dat de înțeles că nu se lasă afectat de această situație.

„A fost o partidă echilibrată per total, deși în prima parte cred că am controlat jocul. În repriza a doua, mai echilibrată, am primit și acel gol pe o indecizie a noastră. Eram aproape să îl primim și pe al doilea. E bine că am reușit să revenim să înscriem chiar și din penalty. Îmi doream să fim mult mai inspirați în preajma careului advers. Până la urmă este un punct, felicit ambele echipe pentru efort. A fost un joc aprig disputat, cu intrări bărbătești. Cred că rezultatul este echitabil.

A fost un arbitraj bun. Nu am ce să reproșez. Știam că arbitrul este genul care lasă jocul mai liber, le-am spus jucătorilor asta înainte de meci.

Tot timpul e nevoie de jucători, mai ales că pe anumite posturi nu avem dubluri. Vedem dacă putem să mai facem ceva transferuri.

(n.r. despre faptul că i s-a scandat demisia) Nu vreau să comentez, e părerea lor, le-o respect, eu încerc să îmi fac treaba cât mai bine la echipă. Am mai fost întrebat despre asta încă din etapa a doua. Chiar nu vreau să îmi consum energia să mă mai gândesc la așa ceva. Fiecare e liber să spună ce vrea. Pe mine nu mă mai surprinde nimic în fotbalul din România. Dacă cei din conducere nu vor fi mulțumiți nu e nicio problemă, eu nu țin de scaun”, a spus Toni Petrea, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 12 08. 2023, 20:55
Actualizat: 12 08. 2023, 21:01