Titularul de drept al lui Dinamo a dat un verdict absolut surprinzător pentru fani, chiar înaintea derby-ului cu Rapid: „Nu văd pe altcineva să ia titlul”

Foto: Sport Pictures
Vezi galeria foto - 4 poze

Kennedy Boateng, titular incontestabil la Dinamo București, a dat verdictul surprinzător, chiar înainte de derby-ul cu Rapid.

Rapid – Dinamo se va disputa duminică, 6 aprilie, de la ora 21.00.

Titularul de la Dinamo a dat verdictul categoric înainte de meciul cu Rapid: „Nu văd pe altcineva să ia titlul”

Chiar dacă „roș-albii” au pierdut în fața celor de la FCSB, aceștia sunt încrezători că au șanse să câștige titlul, Kennedy Boateng dorindu-și să devină campion pentru tatăl său.

Fotbalistul este titular incontestabil, însă de data aceasta va lipsi de pe teren din cauza unei accidentări suferite la unul dintre meciurile cu naționala Togo pentru care evoluează.

„(n.r: Care e visul cel mai mare în momentul ăsta? Să joci la Mondial sau să iei titlul cu Dinamo?) Cred că, deocamdată, titlul cu Dinamo.

(n.r: Pe cine vezi campion sezonul acesta?) Eu zic Dinamo. Nu văd pe nimeni altcineva. Dinamo e o echipă bună.

Noi credem în nume. Tata a crezut că având numele Kennedy ar fi o influenţă mare asupra vieţii mele. Îl urmărea pe preşedintele american Kennedy. E mereu acolo pentru mine. E o motivaţie mare pentru mine, vreau să-l fac mândru”, a precizat fotbalistul de la Dinamo, pentru AntenaSport.

Fundașul central este cunoscut a fiind unul dintre cei mai puternici fotbaliști din punct de vedere psihic de la Dinamo, încurajându-și mereu colegii atunci când suferă vreo înfrângere. „Prietenii îmi spun «Doza». E un fel de taur. Sunt puternic. Puternic ca mentalitate”, a mai spus fotbalistul.

Dinamo vrea să-i prelungească contractul fotbalistului togolez

Având o evoluție excelentă, formația din „Ștefan cel Mare” vrea să-i prelungească angajamentul lui Kennedy Boateng.

„Când căutam fundași vara trecută, din informațiile pe care le aveam, știam că Boateng are multe calități, dar și că a comis unele greșeli în trecut, motiv pentru care nu a reușit să ajungă la un nivel și mai ridicat, însă a venit cu multă calitate, e unul dintre jucătorii pe care îi pot pune la nivel cu Selmani, Eddy – are personalitate și mentalitatea de a deveni mai bun, de a câștiga meciuri și de a fi competitiv.

Este foarte important pentru noi. Există o discuție în club legată de contractul său, știm ce s-a întâmplat cu Josue și Astrit, iar cu siguranță clubul va începe negocierile cu Boateng pentru a-i prelungi contractul”, a spus antrenorul Zeljko Kopic, la Radio Dinamo 1948.

Publicat: 03 04. 2025, 14:40
Actualizat: 03 04. 2025, 14:50