Suporterii lui FCSB nu au ratat ocazia și i-au atacat pe suporterii CSA Steaua în timpul meciului cu Rapid! Mesajul afișat de către Peluza Nord | FOTO

Suporterii lui FCSB au făcut un gest inedit la meciul cu Rapid București. Aceștia au afișat o scenografie și în partea a doua a jocului.

Partida dintre FCSB și Rapid București s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 15 din Superliga și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Papeau, în minutul 39, și Iacob, în minutul 45+2. Pentru roș-albaștri a înscris Dawa, în minutul 66.

Imediat după fluierul de start al reprize secunde, suporterii lui FCSB au surprins prin faptul că au ridicat o nouă scenografie în peluză. Aceștia au afișat în format 3D un cap de gladiator alături de un mesaj cu direcție către suporterii CSA Steaua, considerați „trădători”, pentru că susțin echipa din Liga 2, deși Peluza Nord și Peluza Sud au cântat împreună, în trecut, la meciuril echipei patronate de către Gigi Becali.

„De un sfert de veac aici, niciun pas în spate / Nu am plecat, nu am trădat, în Nord până la moarte”, a fost mesajul afișat de către suporterii lui FCSB.

În prima parte a jocului, suporterii din Peluza Nord au afișat o altă scenografie cu mesajul „Când vine ziua meciului…” și un banner uriaș animat însoțit de cartoane roșii și albastre.

Echipele de start în FCSB – Rapid:

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu,Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Al. Albu, Papeau – Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Stelian Slabu