„Suntem campioni”. Gigi Becali a explicat de ce FCSB nu poate rata titlul, după ce Dinamo a încurcat-o pe CFR Cluj

Dinamo a terminat la egalitate cu CFR Cluj, iar Gigi Becali a explicat de ce FCSB nu poate rata titlul, al doilea la rând.

Ultimul meci al etapei 6 din play-off-ul Superligii a fost Dinamo – CFR Cluj, pe Arena Națională, iar scorul final, 1-1, ajută campioana FCSB.

Gigi Becali este convins că FCSB va lua campionatul, în contextul în care CFR Cluj s-a încurcat cu Dinamo

Ambele goluri au fost marcate de dinamoviști. În minutul 65, Alexandru Pop a deviat mingea cu capul în propria poartă, la o lovitură liberă, iar cu 6 minute înainte de final Mărginean a restabilit egalitatea. În acest moment, FCSB este lider, cu un avans de 6 puncte față de Universitatea Craiova și poate deveni matematic campioană după runda următoare.

„Cred că suntem campioni. Știți de ce? Pentru că noi am reușit să jucăm 20 de meciuri în Europa, nu ne-am văitat. Nu au atins mingea, a fost mingea doar la Dinamo, ei au avut doar un șut pe poartă.

Suntem campioni mizând pe forța și valoarea echipei. De acum înainte, să vedem noi, jucând la săptămână ce se întâmplă. Din șase meciuri am câștigat patru, am făcut și două egaluri.

Dacă au fost penalty-uri care nu s-au dat, a fost și cartonaș roșu care nu s-a dat. Așa a spus Avram. Dacă se dădea roșu, nu mai discutam. Târnovanu mi-a zis că el a fost împins cu mâna dreaptă de către Burmaz. A zis: «eu eram sigur de minge. M-a împins cu mâna dreaptă». Târnovanu doar îl șterge.

Nu mai contează asta acum. Burmaz îl împinge pe el, îi dă în spate cu mingea dreaptă. Nu mai contează acum. Nu poate spune nimeni nimic. A fost roșu la Petrila, nu au ce să mai zică. A fost 11 metri clar și la Ngezana. A fost și ofsaid, știm noi asta? Nu știm clar. A fost 11 metri. S-a măsurat cu aceeași măsură”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.

În etapa 7 au loc partidele FCSB – Dinamo, U Cluj – CFR Cluj și Universitatea Craiova. Dacă echipa lui Becali învinge, Rapid nu pierde și derb-yul orașului Cluj-Napoca se termină la egalitate, roș-albaștrii își păstrează titlul.

Publicat: 29 04. 2025, 00:30