Sorin Cârțu a dezvăluit motivul pentru care Universitatea Craiova nu a obținut victoria cu FC Voluntari: „Nu ai voie să faci asta!”

Sorin Cartu, presedintele Universitatii Craiova, participa la o conferinta de presa, in Craiova, luni, 13 iunie 2022. REMUS BADEA / MEDIAFX FOTO

Universitatea Craiova și FC Voluntari au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei cu numărul 12 din Superliga României.

Pe Arena „Ion Obelmenco”, ilfovenii au deschis scorul prin Vitalie Damașcan, în minutul 56, în timp ce oltenii au egalat din penalty prin Andrei Ivan, în minutul 72.

La finalul partidei, Sorin Cârțu, președintele celor de la Universitatea Craiova, a comentat prestația jucătorilor olteni și a ținut să le reproșeze mai multe lucruri.

Sorin Cârțu: „Nu vreau să intru în fondul problemelor”

După 12 etape, Universitatea Craiova se află pe locul 5, cu 18 puncte, însă și cu un meci mai puțin, în timp ce FC Voluntari a rămas pe poziția a 10-a, cu un cumul de 12 puncte.

Oficialul echipei din Bănie că cei de la FC Voluntari au avut un joc aglomerat, acesta fiind și motivul pentru care echipa antrenată de Mirel Rădoi nu a reușit să obțină cele trei puncte.

„Nu prea aș vrea să intru în detalii, ar însemna să fac analiză, să trec peste Mirel. Este o echipă care încearcă să joace ce își doresc ei. Un joc aglomerat, chiar se pricep să blocheze atacurile.

Puțin a destabilizat golul marcat de ei. Venea așa pe un fond când noi aveam controlul jocului.

Ăsta (n.r. Vitalie Damașcan) e un jucător care ne-a mai dat un gol, ne-a mai luat niște puncte, dar el a dat tot cu piciorul drept. Nu ai voie să-l lași să și-o pună pe piciorul drept. Nu vreau să intru în fondul problemelor. Explică Mirel.

Din punctul meu de vedere, trebuia să fie mai multe (n.r. reușite) pentru noi. Așa a fost în seara asta. Cum s-ar fi jucat acest joc cu golul lui Bancu la faza aia frumos făcută, la bara lui Crețu. Cu 2-0 la pauză te exprimi într-un alt mod”, a spus Sorin Cârțu, la Digi Sport.

Publicat: 01 10. 2022, 08:20
Actualizat: 01 10. 2022, 08:25