Show pirotehnic în Bănie! Torțele au ajuns pe teren și au oprit derby-ul Universitatea Craiova – Dinamo | FOTO

Show pirotehnic la Craiova! Torțele aruncate pe teren de olteni au oprit pentru câteva minute derby-ul dintre Universitatea și Dinamo, din Superliga. Partida de duminică s-a încheiat cu victoria formației lui Ivaylo Petev, scor 1-0.

Show-ul pirotehnic a oprit derby-ul Universitatea Craiova – Dinamo

Ivaylo Petev a avut parte de un debut special în Superliga, acolo unde Universitatea Craiova a avut derby-ul cu Dinamo, jucat în fața propriilor fani.

Galeria Universității Craiova a dat „recital” la meciul cu Dinamo, iar torțele ajunse pe teren au întrerupt duelul de duminică. Suporterii au afișat și o scenografie special pregătită pentru duelul cu marea rivală din „Ștefan cel Mare”.

În primele minute din repriza secundă, ultrașii din Bănie au oferit un show pirotehnic, însă fumul a făcut ca meciul să fie întrerupt pentru o scurtă perioadă de timp. Spre nemulțumirea lui Ovidiu Burcă, în condițiile în care acesta tocmai încerca să-și ajute elevii să forțeze egalarea.

Dinamo a avut și ea o galerie numeroasă la Craiova, în ciuda faptului că roș-albii trec printr-o perioadă foarte grea, nereușind să o bată nici pe FC Bihor (1-1), în grupele Cupei României.

În cele din urmă, jocul de la Craiova a fost reluat după aproximativ cinci minute, iar suporterii olteni n-au mai făcut probleme în tribune.

Echipele de start la Universitatea Craiova – Dinamo

UNIVERSITATEA CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Raul Silva, Bancu (cpt.) – Al. Crețu, Kurtic – Danciu, Ivan, Mitriță – Koljic
REZERVE: Lazar – Ndong, Căpățînă, Mateiu, Houri, Roguljic, Ișfan, Trică, Markovic
ABSENȚI: Zajkov, Baiaram, Badelj (accidentați)
ANTRENOR: Ivaylo Petev

DINAMO (4-3-3): Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, Ilic – Ghezali, Abdallah, Bani
REZERVE: Began – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Iglesias, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia
ABSENȚI: Țîră, Dujmovic (nereținuți în lot)
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

STADION: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti), Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei – Satu Mare), Arbitru AVAR: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)

Publicat: 12 11. 2023, 17:28
Actualizat: 12 11. 2023, 19:01