„Roberto Carlos” l-a „îngropat” pe Gigi Becali în UTA – FCSB! Alexandru Pantea, eliminat după o greșeală copilărească | VIDEO

„Robert Carlos”, așa cum l-a poreclit recent Gigi Becali pe Alexandru Pantea, l-a „îngropat” pe patronul vicecampioanei României în prima repriză a meciului UTA – FCSB, din etapa a șaptea a Superligii.

Inițial, în minutul 17, tânărul fundaș dreapta a comis un penalty după un henț comis în propriul careu, în urma unui șut trimis din apropiere de Albert Stahl. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu siguranță de Fabry, care a făcut astfel 1-1, după ce anterior Florinel Coman deschisese scorul în minutul 3.

Ulterior, în prelungirile primei părți a jocului, Pantea a primit și al doilea avertisment, fiind astfel eliminat, tot în urma unui henț, de data aceasta comis în marginea careului de 16 metri.

La acea fază, internaționalul de tineret român a fost dezechilibrat de un adversar în timpul unui duel aerian și nu a mai putut să își controleze mișcarea mâinii, aceasta lovind ulterior mingea. (AICI VIDEO cu această fază)

„Centralul” George Găman a tratat acest moment cu maximă intransigență și i-a acordat lui Alexandru Pantea al doilea cartonaș galben, în ciuda protestelor acestuia.

Cum au arătat cele două echipe la acest meci de la Arad:

UTA: Fl. Iacob – D. Rodrigues, Stolnik, Markov, Abeid – Fabry, Marku, Freitas – R. Pop, Cooper, Stahl
Rezerve: Kucher – Benga, Iurasciuc, Carp, Dumitrașcu, R. Stanciu, Holst, C. Mihai, Vucenovic
Antrenor: Mircea Rednic

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Olaru, Ov. Popescu, Djokovic – Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: M. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Oct. Popescu, Gogescu, Lixandru, Ngezana, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: „Francisc von Neuman”, Arad (capcitate – 11.500 de locuri)
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova) / A1: Adrian Popescu (Craiova) / A2: Raul Ghiciulescu (Lugoj) / Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei) / Arbitru A. VAR: Viorel Flueran (Craiova) / R1: Marius Omuț (Satu Mare) / Observator arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare)

Sursă foto: captură Prima Sport

Publicat: 28 08. 2023, 22:46