Rapidiștii sunt luați la ochi de rivali și când pierd: „Un penalty foarte, foarte ușor acordat! La fiecare meci sunt greșeli în favoarea Rapidului!”

Fotbalistii rapidisti la o fotografie de grup realizata inaintea meciului de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC Hermannstadt, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, sambata 4 martie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Rapid a pierdut pe teren propriu cu Hermannstadt, scor 0-1, în etapa cu numărul 29 din Superliga, după ce Marko Dugandzic a ratat un penalty în prelungiri.

Rapidiștii sunt luați la ochi de rivali și când pierd!

La scurt timp după finalul jocului din Giulești, Gică Popescu, președintele Farului Constanța, echipă cu care Rapidul se află în lupta pentru titlu și cu care se va duela în etapa viitoare, din postura sa de analist TV, a apreciat că penalty-ul primit de giuleșteni pe final de joc, după un duel între Kait și Baba Alhassan, a fost mult prea ușor acordat.

De remarcat că nu este pentru prima dată când „Baciul” se arată public nemulțumit de faptul că cei de la Rapid ar fi, în opinia sa, avantajați de arbitraje în acest sezon.

„Înainte de penalty, cu câteva minute, ne uitam toţi la meci şi cineva din cameră a făcut o glumă şi a spus să vedem când le dă penalty celor de la Rapid, ca să deblocheze jocul. Penalty-ul e foarte uşor acordat, iar cu câteva minute înainte a fost o fază undeva în zona lui Belu, unde a întins mâna, l-a lovit cu mâna în faţă pe un jucător de la Hermannstadt, iar jocul a fost lăsat să continue.

Era o fază asemănătoare şi nu s-a întâmplat nimic. Se pare că a analizat cu altă unitate de măsură în careul celor de la Rapid. Eu îi dădeam dreptate arbitrului doar dacă se dădea acelaşi lucru şi la faultul comis de rapidist. La prima bară se putea da joc periculos! De ce nu se dă indirectă?

(…) La fiecare meci sunt greşeli în favoare Rapidului! De ce în favoarea Rapidului? Ce presiune e în Giuleşti, avem arbitru care se sperie de 12.000 de oameni? Atunci nu au ce căuta în fotbal!”, a spus Gică Popescu la Prima Sport.

Căpitanul „Generației de Aur” a fost completat de fostul său coleg de națională, Florin Răducioiu: „Este o fază controversată, dacă ne uităm bine e fault la prima bară, iar apoi e un contact indiscutabil, dar se dă prea uşor penalty”.

Trebuia repetat penalty-ul ratat de Marko Dugandzic?

Pe de altă parte, relativ în același timp, la o altă televiziune, Digi Sport, Florin Prunea, coechipierul celor doi de la echipa națională, a adus în discuție faptul că penalty-ul ratat de Dugandzic ar fi trebuit repetat, întrucât doi jucători de la Hermannstadt au pătruns în careu înainte ca atacantul croat să șuteze.

Asta e tâlhărie! Sunteti legați la ochi? Penalty-ul trebuia repetat, faza mi-a adus aminte de alte timpuri”, a spus Prunea la emisiunea „Fotbal Club”.

Publicat: 04 03. 2023, 23:18