Probleme pentru Gheorghe Hagi în debutul meciului Rapid – Farul! Un om de bază s-a accidentat după primele secunde de joc și a cerut schimbare

Bucurie a fotbalistilor constanteni dupa un gol marcat cu Mihai Popescu, Andrei Viorel Artean, Diogo Lucas Queiros, Constantin Valentin Budescu, Tudor Cristian Baluta si Denis Alibec in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Flora Tallinn, contand pentru UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 10 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mihai Popescu, fundașul central în vârstă de 30 de ani de la Farul Constanța, s-a accidentat după nici 20 de secunde de joc în meciul cu Rapid București.

Meciul dintre Rapid București și Farul Constanța s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei a șasea din Superliga, pe stadionul din Giulești și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1, după golurile marcate de către Emmers, în minutul 34, Dugandzic, în minutul 38, respectiv Ioniță, în minutul 88. Pentru constănțeni a înscris Mazilu, în minutul 79.

În primele 20 de secunde ale jocului, Mihai Popescu a sărit la cap și a aterizat pe umăr. Jucătorul campioanei României a avut nevoie de îngrijiri medicale și specialiștii au pătruns pe teren pentru a-l ajuta pe fotbalist.

Mihai Popescu s-a ridicat și a dat semne că poate continua partida, a tras de el încă aproximativ cinci minute, însă fundașul a cerut schimbare.

Astfel, Gheorghe Hagi a fost nevoit să facă o schimbare forțată încă din minutul 6. Kevin Boli l-a înlocuit pe Mihai Popescu.

Echipele de start în Rapid București – Farul Constanța:

Rapid București: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers, Oaidă, Borja Valle – Bamgboye, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Drăghia, Onea, Junior Morais, I. Cristea, Al. Ioniță II, Albu, Papeau, Kait, Cîrjan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – Ad. Mazilu, Carnat, E. Sali
Rezerve: Buzbuchi, Dussaut, Boli, Queiros, Nedelcu, Vînă, Rivaldinho, Budescu, Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Giulești”, Superbet Arena
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) / R1: Marcel Bîrsan (București) / Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu)

Publicat: 20 08. 2023, 18:34
Actualizat: 20 08. 2023, 20:15