Primul fotbalist pe care Gigi Becali vrea să îl dea afară de la FCSB după înfrângerea cu Farul este chiar unul dintre favoriții săi! Gafa jucătorului a distrus partida pentru echipa roș-albastră și patronul vrea să taie în carne vie!

gigi becali il da afara pe dawa de la fcsb

Farul a învins pe FCSB, 3-2, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii. Echipa lui Pintilii a deschis scorul prin Andrei Cordea, imediat după pauză, iar elevii lui Hagi au egalat, prin golul lui Denis Alibec, din lovitură liberă. Compagno a majorat avantajul, din penalty, în urma unui fault comis de Mihai Popescu asupra lui Cordea, dar în minutul 90, Joyskim Dawa a fost eliminat și la faza imediat următoare Omrani a respins în propria poartă. În minutul 90+6, Andrei Borza a marcat golul victoriei. După acest eșec, patronul formației gazdă, Gigi Becali, vrea să-l dea afară pe fundașul camerunez.

Primul fotbalist pe care Gigi Becali vrea să îl dea afară de la FCSB după înfrângerea cu Farul e Joyskim Dawa

Potrivit celor de la Fanatik, Becali nu-l mai vrea pe Dawa la FCSB. Apărătorul camerunez a mai gafat de-a lungul timpului, dar Becali îl apăra pe jucătorul adus de la FC Botoșani: „Presa îl critică pe Dawa, dar eu văd în el un fundaș mare! N-ai cum să treci de el. Am făcut un cuplu de fundași centrali ce n-am mai avut de la Ghionea și Goian! Dacă eu vreau, el (n.red. – Dawa) joacă! E jucătorul principal al echipei”.

După meciul cu Anderlecht, din Conference League, Becali își schimba discursul: „M-am convins și eu de Dawa, deși i-am luat tot timpul apărarea”.

Fundașul, pe numele său complet Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte, s-a născut la 9 aprilie 1996, în Colombes, Franţa. A început fotbalul la US Avranches (Franţa), AS Monaco B (Franţa), Gil Vicente (Portugalia), FK Mariupol (Ucraina) sau Valmiera (Letonia) înainte de a semna, pe 1 august 2021, cu FC Botoşani. A jucat în sezonul 2021-2022 în 31 de meciuri pentru echipa moldavă şi a marcat patru goluri. Dawa a semnat în vara trecută cu FCSB, echipă unde are salariu de 15.000 de euro lunar. „Bineînţeles că l-aş vrea, dar nu mai vine Dawa de la 15.000 de euro la 4000. Poate juca oricând fotbal la o echipă mare. Are o problemă la FCSB, dar nu ştiu ce se întâmplă acolo, nu e într-o formă bună. L-aş lua cu două mâini şi i-aş dubla salariul, dar nu va veni la Botoşani”, declara patronul formației din Moldova, Valeriu Iftime.

Din câte se pare, Becali e nemulțumit și de faptul că Dawa nu are o viață extrasportivă exemplară: Imagini scandaloase cu vedetele lui Gigi Becali de la FCSB. Au dat shot după shot în club, iar Bilel Omrani a „comis-o” în plină stradă.

Publicat: 30 01. 2023, 11:06