Poli Iași – Universitatea Craiova 1-4, în etapa a cincea din Superliga | Oltenii avură pornirea grea! Au fost conduși, dar Alex Mitriță a redresat corabia

Meciul dintre Poli Iași și Universitatea Craiova s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a cincea din Superliga, pe Stadionul „Emil Alexandrescu”.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 44, prin căpitanul Alin Roman care a dus-o pe Poli Iași în avantaj la vestiare.

În partea a doua a jocului, același Alin Roman a încasat cartonașul roșu, în minutul 59, în urma unui fault asupra lui Ștefan Baiaram.

Oltenii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 66, prin lovitura de cap a lui Jovan Markovic, iar Alex Mitriță a pasat decisiv pentru Andrei Ivan, în minutul 78, și oltenii au preluat conducerea.

În minutul 90, Alex Mitriță a înscris și el și a majorat diferența în favoarea Universității Craiova. Patru minute mai târziu, Ante Roguljic și-a trecut și el numele pe tabelă și a închis astfel jocul la scorul de 4-1 pentru olteni.

FINAL: Poli Iași – Universitatea Craiova 1-4

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 90+4: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Roguljic își trece și el numele pe tabelă cu un șut din colțul careului mic.

Min. 90: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Alex Mitriță centrează pe linia careului de 16 metri, pătrunde în careu, primește de la coechipierul său și trimite direct în poarta moldovenilor!

Min. 80: Schimbare la Craiova: iese Baiaram, intră Danciu. Mută și Poli Iași: iese Phelipe, intră Vojtus.

Min. 78: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Alex Mitriță pasează din banda stângă lung pentru Andrei Ivan, acesta din urmă pătrunde în careu și îi duce pe olteni în avantaj!

Min. 70: Dublă schimbare la Poli Iași: ies Gheorghiță, Jatoba, intră Mogoș și Robert Ion.

Min. 69: Schimbare la Universitatea Craiova: iese Markovic, intră Ișfan.

Min. 66: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Markovic restabilește egalitatea în Copou cu o lovitură de cap de pe linia careului de șase metri!

Min. 63: Schimbare la Craiova: ies Raul Silva și Crețu, intră Mateiu și Roguljic.

Min. 61: Schimbare la Poli Iași: intră Itu, iese Harrison.

Min. 59: Alin Roman vede al doilea galben după un fault asupra lui Baiaram și este eliminat!

Min. 46: Se reia partida! Schimbare la Craiova: iese Ndong, intră Vlădoiu!

Min. 45+2: Pauză în Copou!

Min. 44: GOOOL POLI IAȘI! Alin Roman execută o lovitură liberă, mingea este deviată în poartă și Iașiul deschide astfel scorul în fața Universității Craiova!

Min. 35: Alin Roman îl faultează pe Alex Mitriță și vede cartonașul galben.

Min. 32: Mitriță pare în regulă. Acesta continuă să joace în Copou.

Min. 24: Bancu acuză o lovitură primită în figură și primește îngrijiri medicale.

Min. 19: Mitriță are probleme musculare și cere schimbare! Ișfan este trimis la încălzire.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Poli Iași: Ailenei – Martac, Fl. Ilie, Katanec, Stefanovici – Jatoba, Bordeianu, A. Roman, Luis Phelipe – A. Gheorghiță, Harrison
Rezerve: Celeadnic, R. Mogoș, R. Ion, S. Șerban, Itu, Vașvari, Hlistei, Vojtus, Țincu
Antrenor: Leo Grozavu

Universitatea Craiova: L. Popescu – Ndong, Zajkov, Raul Silva, N. Bancu – Al. Crețu, Baiaram, Screciu – A. Ivan, Markovic, Al. Mitriță
Rezerve: M. Goga, Șt. Vlădoiu, Borța, Căpățînă, Mateiu, Cîmpanu, Ișfan, Roguljic, Danciu
Antrenor: Laurențiu Reghecampf