Poli Iași, cea mai mare rușine din ultimii 20 de ani!

Poli Iași, cea mai mare rușine din ultimii 20 de ani
Vezi galeria foto - 10 poze

Politehnica Iași a avut parte de un debut de an de coșmar. Vineri, în chiar primul meci al etapei a 22-a a SuperLigii, echipa ieșeană a fost surclasată cu un incredibil 6-0 de Sepsi Sfântu Gheorghe, la capătul unui meci în care elevii lui Leo Grozavu s-au prezentat lamentabil.

Pe lângă faptul că au încasat scorul campionatului, ieșenii au intrat și în istoria neagră a fotbalului ieșean.

Cel mai rușinos eșec din ultimii 20 de ani pentru Poli Iași

Gruparea din Copou a suferit, vineri, la Sfântu Gheorghe, cel mai umilitor eșec din ultimii 20 de ani.

Indiferent de denumirea echipei, Iașiul nu a mai pierdut cu 6-0 în prima ligă a României din data de 22 octombrie 2004. Atunci, Poli pierdea cu 6-0 pe terenul lui FC Național, echipă pregătită la acea vreme de Cosmin Olăroiu.

După o primă repriză albă, Iașiul s-a prăbușit după pauză, când a primit șase goluri de la Octavian Chihaia (50, 58), Slavisa Mitrovic (52, 56, 65) și Gabriel Popescu (79), primele patru într-un interval de doar 8 minute!

Cristian Săpunaru, pe teren la precedentul 0-6 suferit de Poli Iași

Era doar al treilea meci al regretatului Ionuț Popa pe banca formației ieșene, după 1-0 în Ghencea, cu Steaua, chiar la debut și 0-0 acasă cu CFR Cluj. Poli a terminat pe locul 9 în acel sezon al Diviziei A.

La FC Național jucau atunci, printre alții, Cristian Săpunaru, încă jucător activ, Gigel Coman, Gabriel Caramarin sau Adrian Olah, iar la Poli evoluau Dorin Arcanu, Romulus Miclea, Adrian Cristea, Ionuț Bâlbă sau Marius Onofraș, actualul team-manager al Politehnicii.

Partida din octombrie 2004 a fost arbitrată la centru de Sebastian Colțescu.

Publicat: 23 01. 2024, 13:23