Planul lui Kopic, dat peste cap în Bănie. Antrenorul lui Dinamo e dezarmat și pare că nu mai știe cum să-și motiveze jucătorii după alte două puncte mari pierdute pe final

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, dezvăluie care au fost directivele trasate elevilor săi la pauza meciului cu FC U Craiova, atunci când „câinii” aveau avantaj pe tabelă și erau în controlul partidei.

Tehnicianul croat pare că nu mai știe cum să-și motiveze jucătorii pentru sfârșitul exploziv de sezon, după alte două puncte mari pierdute pe finalul de meci în Bănie, scor 1-1, în etapa a 5-a a play-off-ului din Superligă.

Planul lui Kopic, dat peste cap în Bănie. Antrenorul lui Dinamo e dezarmat și pare că nu mai știe cum să-și motiveze jucătorii după o altă victorie ratată pe final

Antrenorul Zeljko Kopic spune că la pauză le-a transmis jucătorilor săi să nu se retragă în apărare și să încerce să marcheze și al doilea gol, pentru a închide definitiv meciul.

Croatul a părut dezarmat la interviul de după meci, părând că nu știe cum să-și mai motiveze jucătorii, căzuți psihic după o nouă victorie ratată în momentele de final ale partidelor.

„De data aceasta nu am reușit să mai câștigăm o ultimă luptă. Am controlat prima repriză, am avut ocazii. Planul nostru era să reușim și al doilea gol, dar nu am vrut să ne mai asumăm riscuri în ultimele 10-15 minute.

Toată lumea este dezamăgită, cred că meritam mai mult după evoluția de astăzi. Trebuie să ne recuperăm. Adversarul a riscat și a marcat. În ultimul meci am câștigat noi pe final, dar s-a întâmplat des să primim și noi gol pe final.

Trebuie să continuăm, să ne atingem obiectivul, să rămânem în prima ligă. Devine tot mai greu când primești goluri pe final de meci, e greu să te pregătești pentru următoarea partidă”, a declarat Zeljko Kopic.

Velkovski a spus răspicat de ce Dinamo a pierdut în ultimul timp atâtea puncte pe finalurile de meci

Darko Velkovski, fundașul central al lui Dinamo, a identificat motivele pentru care Dinamo a pierdut în ultimul timp multe puncte în finalurile de meci. Două cu Petrolul, unul cu Oțelul și acum alte două cu FC U Craiova, puncte cu care acum „câinii” erau scăpați, în mare, de grijile retrogradării.

„Ne-am pierdut din nou concentrarea pe final. Cred c[ e o cauză mentală, dar și una fizică. Au mai avut două centrări înainte, pe care le-am respins. Puteam să mă poziționez mai bine la golul primit, dar mingea m-a depășit, din păcate. A și lovit mingea cu um[rul, apoi a fost bară-gol.

Nu vom avea nici un meci ușor până la final. Trebuie să ne recuperăm fizic după acest meci. Trebuie să ne concentrăm pe partida cu Botoșani. Nu m-am gândit la viitor, sunt deschis la negocieri”, a declarat Darko Velkovski.

Publicat: 20 04. 2024, 20:23
Actualizat: 20 04. 2024, 20:26