Planul FCSB, dat în vileag de Baba Alhassan! Noul transfer a înțeles rapid ce strategie are echipa lui Gigi Becali

Baba Alhassan se bucură dupa un gol marcat alături de Mihai Daniel Lixandru în meciul de fotbal dintre FCSB si Farul Constanta, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 5 februarie 2024. © FOTO: Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

Baba Alhassan a dezvăluit ce plan are FCSB, echipa lui Gigi Becali, după meciul cu FC Voluntari.

FCSB a reușit să se impună, în deplasare, pe terenul celor de la FC Voluntari, cu scorul de 2-1. După o primă repriză slabă, echipa lui Elias Charalambous și-a revenit și a reușit să întoarcă scorul, cu două goluri marcate de Florinel Coman, imediat după pauză.

Baba Alhassan, jucător adus la echipa patronată de Gigi Becali în iarnă, i-a oferit o pasă decisivă lui Florinel Coman și a contribuit, într-o mare măsură, la victoria echipei. Acesta a vorbit, imediat după meci, despre planurile celor de la FCSB și despre strategia echipei.

Planul FCSB, dat în vileag de Baba Alhassan!

Baba Alhassan, jucător transferat la FCSB în iarnă, a oferit o pasă de gol în meciul cu FC Voluntari. La finalul partidei, acesta a dezvăluit care este planul echipei lui Elias Charalambous pentru a câștiga titlul.

Acesta a spus că principalul scop pe care îl au el și colegii săi este să mărească diferența, până la finalul sezonului regulat, față de principalele urmăritoare, Rapid și CFR Cluj.

„E o victorie importantă pentru noi, am avut o primă repriză grea. E important că am rezolvat meciul în repriza a doua și că am luat cele trei puncte. În repriza a doua am jucat cum trebuie să jucăm tot timpul. Am reușit să dau pasă de gol și Coman a reușit să dea un gol foarte frumos. E important să câștige echipa. Dacă pierdem sau dacă facem un egal se micșorează diferența de puncte, iar noi încercăm să mărim această diferență. Cel mai important este acum să ajungem acasă, să ne refacem, înaintea meciului cu Petrolul”, a declarat Baba Alhassan, imediat după meciul cu FC Voluntari.

Coman reface diferența de 10 puncte față de Rapid

FCSB a făcut o primă repriză foarte slabă, iar FC Voluntari a reușit să intre la vestiare în avantaj, scor 1-0. Bucuria ilfovenilor nu a fost de lungă durată. Imediat după pauză, Florinel Coman a dovedit că este un jucător letal și că nu are nevoie de prea multe ocazii pentru a înscrie. „Mbappe” și-a trecut numele de două ori pe lista marcatorilor și a întors scorul de pe tabela de marcaj în doar câteva minute.

În urma victoriei de pe Stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, FCSB a reușit să refacă diferența de 10 puncte în fața principalei urmăritoare, Rapid București. Pentru echipa patronată de Gigi Becali urmează un meci acasă, pe Arena Națională din București, în compania celor de la Petrolul Ploiești. Partida este programată pe data de 3 martie 2024.

Publicat: 01 03. 2024, 00:43