Petrolul Ploiești – UTA 2-1, în etapa a 17-a din Superliga | Laszlo Balint nu trece de Nae Constantin la primul meci de la revenirea la Arad!

Meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 05 noiembrie 2022. © FOTO:Cristian Stavri/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 14 poze

Meciul dintre Petrolul Ploiești și UTA Arad s-a jucat sâmbătă seară, pe Stadionul „Ilie Oană”, în cadrul etapei cu numărul 17 din Superliga, iar prahovenii au învins cu scorul de 2-1.

După o primă repriză fără gol marcat, Petrolul Ploiești a deschis scorul în minutul 52, dintr-un penalty transformat fără problmele de Jair, după un henț în careu comis de către Chindriș.

În minutul 67, Irobiso a scăpat de doi adversari în cursa către poartă, l-a evitat și pe portar și a majorat diferența la Ploiești.

UTA Arad a redus din diferență în minutul 76, când mingea a nimerit bara și s-a lovit apoi de Otele.

În urma acestui rezultat, Petrolul Ploiești rămâne pe locul 6 în clasamentul din Superliga, cu 26 de puncte, în timp ce UTA Arad staționează pe locul 15, cu 16 puncte.

FINAL: Petrolul Ploiești – UTA Arad 2-1

Min. 90+8: Final de meci la Ploiești!

Min. 87: Schimbare la UTA: iese Otele, intră Jobello.

Min. 80: Schimbare la Petrolul: iese Cioiu, intră Budescu.

Min. 76: GOOOL UTA! Otele reduce din diferență la Ploiești, după ce mingea a lovit inițial bara și s-a lovit apoi de piciorul jucătorului arădenilor.

Min. 72: Schimbare la Petrolul: iese Grozav, intră Dumitriu.

Min. 67: GOOOL PETROLUL! Irobiso scapă de doi adversari în cursa lui către poartă, îl evită și pe portar și majorează diferența la Ploiești!

Min. 62: Dublă schimbare la UTA: ies Pop și Stahl, intră Negoescu și Keșeru.

Min. 54: Schimbare la UTA: iese Chindriș, intră Ubbink.

Min. 52: GOOOL PETROLUL! Jair transformă și deschide scorul!

Min. 50: Avem confirmarea: e penalty pentru Petrolul!

Min. 48: Petroliștii cer penalty! Pare că mingea îl lovește pe Chindriș în careu, iar arbitrul merge la marginea terenului să vadă reluarea.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+2: Pauză la Ploiești!

Min. 28: Dobrescu încasează cartonașul galben.

Min. 15: Stahl trimite mingea în poartă, însă golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Petrolul: Vâlceanu – Mathaus, Meijers, Huja – Borța, Seto, Jair, Țicu – Cioiu, Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner – Budescu, Pashov, N. Olaru, Velisar, M. Bratu, Cebotaru, Tucaliuc, L. Dumitriu
Antrenor: Nicolae Constantin

UTA: Fl. Iacob – Dobrescu, Chindriș, Hoxhallari, Abeid – P. Anton, Batha – Stahl, R. Pop, Otele – Postolachi
Rezerve: Balauru – Isac, Ubbink, Fl. Matei, Negoescu, Jobello, Keșeru, C. Maxim, Cibi
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești