Petrolul Ploiești – FC Argeș Pitești 2-0, în etapa a 15-a din Superliga. Primul succes în campionat pentru elevii lui Nae Constantin după 5 meciuri!

Marius Marcel Constantin si Gheorghe Teodor Grozav in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si FC Arges, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, luni 24 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 12 poze

Petrolul Ploiești a învins-o pe FC Argeș, scor 2-0, în etapa a 15-a din Superliga, Live Video Online pe www.prosport.ro.

Găzarii veneau după 5 eșecuri consecutive în campionat și au început partida în atac, reușind să deschidă scorul în minutul 13, prin Gicu Grozav. În repriza secundă, scorul final a fost stabilit de Constantin Budescu, în minutul 85, din penalty.

Vezi aici VIDEO cu toate fazele din Petrolul – FC Argeș!

Petrolul – FC Argeș 2-0

Min. 90: Final de meci! Primul succes pentru elevii lui Nae Constantin după 6 meciuri!

Min. 85: GOOOL Petrolul! Constantin Budescu transformă lovitura de la 11 metri

Min. 83: Penalty pentru Petrolul Ploiești! Mario Bratu este faultat și obține lovitura de la 11 metri

Min. 56: Bryan Alceus vede al doilea cartonaș galben și este eliminat! Oaspeții rămân în 10 oameni

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză pe Ilie Oană!

Min. 43: Șutul puternic al lui Meza Colli îi pune probleme lui Vâlceanu, însă poarta gazdelor rămâne intactă

Min. 39. Șansă bună pentru Petrolul! Lovitura de cap a lui Mathaus trece puțin pe lângă

Min. 15: Irobiso e lăsat singur cu portarul de Măzărache, însă trimite peste poartă

Min. 13: GOOOL Petrolul! Gicu Grozav deschide scorul pe Ilie Oană cu un șut violent, sub bară, fără șanse pentru Straton

Min. 9: Șansă imensă pentru Petrolul! Straton scoate de sub bară lovitura de cap a lui Irobiso

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

PETROLUL (3-4-3): Vâlceanu – Mathaus, Huja, Meijers – Borța, Seto, Jair, Țicu – Grozav – Irobiso, Măzărache
REZERVE: Leitner – C. Budescu, Pashov, Cebotaru, Velisar, M. Bratu, A. Olaru, Cioiu, Dumitriu
ANTRENOR: Nicolae Constantin

FC ARGEȘ (4-3-3): Straton – Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Latovlevici – M. Colli, Njike – Ișfan, Alceus, Calcan – Garita
REZERVE: Greab – Vianna, Raynov, A. Șerban, G. Crețu, Covaci, Bertrand, Donisa, Enzo
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Sebastian Colțescu; A1: Sebastian Gheorghe; A2: Marius Badea; Arbitru VAR: Marian Barbu; AVAR: Marius Cristian Marchidanu

Petrolul Ploiești – FC Argeș Pitești, Live Video Online, de la ora 18:15, în etapa a 15-a din Superliga

Gazdele au mare nevoie de victorie în această seară, traversând o perioadă foarte grea în campionat, unde au ajuns la 5 eșecuri consecutive. În runda precedentă, Petrolul a pierdut cu Universitatea Craiova, scor 1-2, după reușita lui Rivaldinho din minutul 90+1.

De cealaltă parte, FC Argeș a remizat în ultima etapă din Superliga, 0-0 cu FC Voluntari, pe stadionul „Nicolae Dobrin”. Arnold Garita, poate cel mai bun jucător al argeșenilor în acest debut de sezon, a văzut cartonașul roșu împotriva ilfovenilor, însă și-a ispășit suspendarea la meciul de Cupă, cu Minaur Baia Mare.

Ultimele jocuri directe datează din sezonul 2019-2020 al Ligii a 2-a, la capătul căruia FC Argeș revenea în Liga 1 după o lungă absență. Atunci, piteștenii aveau un bilanț favorabil: cele două au remizat pe „Nicolae Dobrin”, 1-1, însă Petrolul a cedat chiar pe „Ilie Oană”, 1-2.

Publicat: 24 10. 2022, 20:03
Actualizat: 24 10. 2022, 20:12