Penalty clar neacordat de către Istvan Kovacs pentru FCSB în meciul cu Farul! Sistemul VAR a intervenit și a îndreptat greșeala arbitrului | VIDEO

FCSB a avut un penalty clar în prima repriză a meciului cu Farul Constanța, neacordat inițial de către arbitrul Istvan Kovacs. VAR-ul i-a reparat greșeala.

Meciul dintre FCSB și Farul Constanța s-a disputat luni seară, în cadrul etapei a patra a play-off-ului din Superliga, pe Arena Națională și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Andrea Compagno, din penalty (min. 35), Florinel Coman (min. 46). Pentru constănțeni a înscris Enes Sali (min. 52).

În minutul 33 al acestei întâlniri, David Kiki l-a faultat pe Octavian Popescu în careu, însă arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue, deși reluările au arătat clar că jucătorul constănțenilor l-a lovit peste picioare pe adversarul său.

După ce a primit informații din camera VAR, Istvan Kovacs a mers la marginea tereului să vadă reluările, a întors decizia și a acordat penalty pentru FCSB.

Andrea Compagno a fost cel care a executat lovitura de la 11 metri și a transformat fără probleme. În urma acestei reușite, atacantul italian a revenit în fruntea clasamentului golgheterilor din Superliga, după ce în urmă cu o zi Marko Dugandzic, atacantul croat de la Rapid, îl egalase la numărul de goluri marcate în acest sezon al primei ligi a României.

• Vezi AICI VIDEO cu faultul lui Kiki și golul marcat de către Compagno în FCSB – Farul!

Clasamentul celor mai buni marcatori din Superliga

1. Andrea Compagno (FCSB) – 18 goluri
2. Marko Dugandzic (Rapid) – 17 goluri
3. Sebastian Mailat (FC Botoșani) – 14 goluri
4. Daniel Paraschiv (FC Hermannstadt) – 12 goluri
5. Denis Alibec (Farul Constanța) – 11 goluri
6. Vitalie Damașcan (FC Voluntari), Andrei Ivan (Universitatea Craiova) – 10 goluri

Sursă foto: Capturi Digi Sport

Publicat: 17 04. 2023, 21:14
Actualizat: 17 04. 2023, 22:25