Ovidiu „Lampard” Popescu, eroul improbabil al lui Gigi Becali în FCSB – Sepsi! Gol superb care îi menține pe roș-albaștri în lupta pentru titlu! | VIDEO

This browser does not support the video element.

Ovidiu Popescu, fotbalistul poreclit „Lampard” de Gigi Becali în urmă cu mai mulți ani, a fost eroul celor de la FCSB în meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe, din etapa a 7-a a play-off-ului Superligii.

În minutul 74, la scorul de 1-1, după ce Sepsi abia reușise să egaleze prin Alexandru Tudorie, mijlocașul central de 29 de ani, titularizat în această partidă de Elias Charalambous, a reușit să înscrie un gol superb, cu un șut plasat excelent din 17 metri, cu latul, după o pasă primită de la Darius Olaru. (AICI VIDEO CU FAZA)

A fost practic primul „moment de glorie” trăit de Ovidiu Popescu în ultimul timp. Se știe foarte bine că el a fost chinuit de mai multe accidentări de-a lungul ultimelor sezoane. Acum însă, la puțin timp după ce a fost reintegrat în echipa roș-albastră, el a marcat un gol crucial, sinonim cu rămânerea celor de la FCSB în lupta pentru titlu în acest sezon de Superliga.

La scurt timp după reușita sa, a punctat și Andrei Cordea, după o pasă excelentă primită de la Florinel Coman. Astăzi, echipa antrenată de Elias Charalambous s-a impus în fața lui Sepsi și se menține astfel la 3 puncte în spatele liderului Farul Constanța, când au mai rămas de disputat 3 etape din acest play-off.

Anterior golului frumos marcat de Ovidiu Popescu, David Miculescu reușise să deschidă scorul cu o lovitură superbă de cap, în minutul 28. În prelungirile primei reprize, Risto Radunovic ratase o lovitură de la 11 metri obținută de Deian Sorescu. De asemenea, cu puțin timp înainte de golul lui „Lampard”, Alexandru Tudorie reușise să egaleze pentru Sepsi.

Ovidiu Popescu e perla mea, el trebuie să fie folosit mijlocaş central. Ca fundaş dreapta îl vând cu trei-cinci milioane de euro, însă ca mijlocaş e ca Lampard, iau 25 de milioane de euro pe el. O să vedeţi voi”, spunea Gigi Becali despre Ovidiu Popescu, în februarie 2017, potrivit sport.ro.

Publicat: 08 05. 2023, 22:49
Actualizat: 09 05. 2023, 10:32