Ongenda, primul nume greu care poate fi dat afară de Rapid! Adrian Mutu nu e convins că francezul care a jucat alături de Ibrahimovic poate fi o soluție pentru titlu în sezonul viitor | EXCLUSIV

Hervin Ongenda alaturi de Cristian Ionut Sapunaru si arbitrul central Viorel Nicusor Flueran aflat la pamant in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC Hermannstadt, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, sambata 4 martie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

ProSport a aflat că Hervin Ongenda e pe lista neagră a celor de la Rapid și ar putea fi dat afară în vară, după ce prestațiile sale nu au reușit să îl convingă pe Adrian Mutu că poate fi o soluție viabilă în încercarea giuleștenilor de a se lupta la titlu în sezonul viitor.

Hervin Ongenda poate fi dat afară de la Rapid

Francezul a sosit în Giulești în iarna trecută cu mari speranțe că va deveni omul decisiv în meciurile importante ale „vișiniilor”, însă a dezamăgit crunt și nu a reușit să se impună la echipa din Capitală. Deși a impresionat în trecut în Superliga pentru FC Botoșani, formație pe care a reprezentat-o în două rânduri, Ongenda nu a izbutit să aibă prestații asemănătoare și la Rapid.

Sursele noastre susțin că Adrian Mutu nu este deloc convins că jucătorul crescut la Paris Saint Germain poate reprezenta o soluție pentru a ataca titlul nici măcar în următorul sezon, iar giuleștenii se gândesc serios să renunțe la el încă din această vară.

Ongenda mai are contract cu Rapid până în vara anului 2024, iar conducătorii vor fi nevoiți să ajungă la un consens cu acesta cu privire la încetarea prematură a angajamentului dacă, în cele din urmă, această decizie va rămâne una definitivă.

Cu toate că se află de aproape jumătate de an în Giulești, mijlocașul francez a bifat doar 3 partide până în prezent pentru „alb-vișinii” și a fost titular o singură dată! În total, doar 79 de minute a adunat pe gazon.

• 750.000 de euro este cota de piață a lui Hervin Ongenda, potrivit Transfermarkt.com

• 108 de meciuri, 13 goluri și 13 pase decisive a adunat francezul în Superliga până în prezent

Hervin Ongenda a fost făcut praf încă de la debut

Debutul lui Hervin Ongenda la Rapid s-a consemnat într-o partidă disputată în Giulești în compania celor de la Hermannstadt, pe data de 4 martie, iar francezul a dezamăgit crunt încă de la prima apariție în tricoul vișiniu.

Titularizat de Adrian Mutu în acel joc, mijlocașul a fost invizibil timp de 45 de minute și a sfârșit prin a fi înlocuit încă de la pauza jocului. Giuleștenii aveau chiar să piardă acea partidă, surprinzător, cu scorul de 0-1.

Imediat după meci, Andrei Vochin l-a făcut praf pe Hervin Ongenda și a precizat că Rapid a evoluat în inferioritate numerică pe parcursul primei reprize, cât timp francezul s-a aflat pe gazon.

„La Rapid, aşa cum i-am văzut ca s-au mişcat, e o problemă fizică şi de aici au plecat toate probleme lui Adi Mutu. Şi probabil au sesizat ca există o oboseală şi atunci au schimbat.

Unii spun dacă am jucătorii obosiţi de bază îi bag abia după că le e mai uşor când adversarul e obosit. Aşa a gândit. Prima echipă nu a reuşit sa ţină un rezultat de egalitate, ba mai mult au şi jucat prost. Ongenda n-a existat, Rapidul a jucat în 10 în prima repriză”, a spus Vochin, citat de orangesport.ro.

Publicat: 13 05. 2023, 14:11
Actualizat: 13 05. 2023, 14:12