O nouă ofertă pentru Florin Tănase. FCSB îl pierde mai mult ca sigur
Florin Tănase ar putea părăsi FCSB la finalul sezonului. Atacantul de 30 de ani ar fi pe radarul mai multor cluburi. Conform impresarului său, Florin Vulturar, internaționalul român a fost urmărit în timpul meciului de pe Arena Națională, în care FCSB a învins Universitatea Cluj cu 1-0, de scouteri din Grecia.
Agentul a adăugat de asemenea că poartă discuții cu Espanyol Barcelona, echipă din La Liga.
Florin Tănase a primit o nouă ofertă. Are șanse mari să plece de la FCSB. „Nu vreau să spun mai multe”
Florin Tănase a atras interesul și celor de la Espanyol Barcelona. După meciul de pe Arena Națională, FLorjn Vulturar, impresar, a declarat: „Nu mai vreau să vorbesc până la finalul campionatului, vom vedea atunci (n.red. – transferul în Spania), este o discuție, dar probabil când va începe perioada de transferuri o să fie multe. Am avut invitați din Grecia, sunt oameni care vin să vadă ultimele meciuri și la sfârșit vom vedea ce va fi. Vedem la finalul campionatului (n.red. – câți jucători de la FCSB pot pleca în vară)”.
„Salariul trebuie să fie minim de 7 cifre”
Florin Vulturar a vorbit și despre ce salariu ar trebui să plătească patronul echipei din La Liga dacă vrea realizarea transferului fotbalistului român. „Salariul trebuie să fie minim de 7 cifre… Nu știu dacă acceptă doar un milion de euro. El câștigă foarte mult și la FCSB în momentul de față. Nu vreau să vorbesc de cifre, doar că el e plătit și acum foarte bine. E un campionat care nu se refuză, doar că are și el cota lui de piață. După ce există un interes de la o echipă din Spania, poate să vină alt interes tot de la o echipă de acolo, sau din Italia, ori un campionat puternic. E aceeași situație ca la Horațiu Moldovan. Echipele de la locul 12-13 în jos nu oferă salarii extraordinar de mari. Salariile sunt mai mari decât Superliga, doar că și impozitele sunt mai mari. Să ajungem acolo și vom vedea ce va fi”, a explicat agentul fotbalistului.
- 2,2 milioane de euro este cota de piață a jucătorului de la FCSB, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.
- O eventuală plecare a lui FLorin Tănase în La Liga ar fi a doua experiență internațională, după cea din Emiratele Arabe.