Nicolae Dică, întrebat despre demisie, după CS Mioveni – Hermannstadt: „Când mă voi decide o să-i anunț pe cei din conducere!”

Nicolae Dica reactioneaza in meciul de fotbal dintre CS Mioveni si FC Hermannstadt, contand pentru Play-out-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Orasenesc din Mioveni, sambata 15 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 13 poze

Nicolae Dică, antrenorul echipei CS Mioveni, vorbit după înfrângerea suferită în fața celor de la Hermannstadt, printre altele, și despre o posibilă demisie.

Nicolae Dică, întrebat despre demisie, după CS Mioveni – Hermannstadt

Meciul dintre CS Mioveni și FC Hermannstadt s-a disputat sâmbătă, în cadrul etapei a patra a play-out-ului din Superliga, iar sibienii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Daniel Paraschiv, în minutele 34 (din penalty), respectiv 65.

În urma acestei înfrângeri, CS Mioveni a ajuns la cinci meciuri fără succes în campionat, dintre care un singur egal, la care se adaugă și un meci pierdut în sferturile de finală ale Cupei României.

După partida cu Hermannstadt, Nicolae Dică a fost întrebat dacă se gândește la demisie și a răspuns vizibil iritat că îi va anunța pe cei din conducere dacă va fi cazul de o asemenea decizie.

„Este greu de digerat, păcat că era un joc echilibrat și dintr-un contraatac al nostru apare acel 11 metri și primim gol. Am încercat să punem probleme și nu am reușit să marcăm. Apoi când au intrat a doua noastră în careul nostru au marcat din nou. E greu când ești pe ultimul loc și ai presiunea rezultatului.

Păcat că mereu am avut șansă să venim aproape de locul de baraj în ultimele etape. Sunt dezamăgit pentru că nu cer niște lucruri fantastice. Am zis să ținem de minge și să redublăm la colegul de lângă. De asta am făcut acele schimbări în minutul 38. Eu am încercat, o să vedem ce facem.

(n.r. întrebat dacă se gândește la demisie) Nu vreau să vorbesc acum despre lucrul acesta. Am spus când am venit la echipă că încerc. Când mă voi decide o să-i anunț pe cei din conducere. Ei m-au încurajat. Nu a vrut nimeni să vină în iarnă când am venit eu. Nu regret. Am avut de învățat, îmi place să mă lupt. Am făcut tot ceea ce a depins de mine”, a spus Nicolae Dică, după meci, citat de Digi Sport.

Publicat: 15 04. 2023, 15:28
Actualizat: 15 04. 2023, 15:28