Nicolae Dică, exasperat de un jucător de la FCSB în meciul cu CS Mioveni: „Are și el o vârstă, ar trebui să știe deja!”

Fotbalistii stelisti Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte si Radu Stefanita Boboc alaturi de Nicolae Dica la o pauza de hidratare luata in meciul de fotbal dintre CS Mioveni si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Orasenesc din Mioveni, sambata 6 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Nicolae Dică, antrenorul echipei FCSB, s-a arătat nemulțumit de Joyskim Dawa, fundașul central camerunez în vârstă de 28 de ani, după remiza cu CS Mioveni.

CS Mioveni și FCSB s-au întâlnit sâmbătă seară, în cadrul etapei a patra din Superliga, pe Stadionul Orășenesc din Mioveni și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Balaur, în minutul 26, respectiv Miculescu, în minutul 79.

După această partidă, Nicolae Dică s-a arătat deranjat de jocul agresiv al lui Joyskim Dawa, mai ales după ce camerunezul a încasat un cartonaș galben și în meciul trecut, cel cu Dunajska Streda, din prima manșă a turului III preliminar din Conference League.

Nicolae Dică, exasperat de un jucător de la FCSB în meciul cu CS Mioveni

Nicolae Dică a dezvăluit că a purtat deja discuții în acest sens cu Joyskim Dawa și a anunțat că va mai discuta pe această temă cu jucătorul transferat în această vară de la Botoșani.

„Am avut discuții cu Dawa și o să am în continuare, e un jucător agresiv, care atacă decisiv. Nu mai are 19-20 de ani, are și el o vârstă, ar trebui să știe deja, e greu să se schimbe acum, dar vom încerca să îl schimbăm, să nu mai facă atâtea atacuri agresive”, a spus Nicolae Dică, după meciul dintre CS Mioveni și FCSB.

• 350 de mii de euro a plătit Gigi Becali către FC Botoșani pentru transferul lui Joyskim Dawa la FCSB.
  • 650 de mii de euro este cota de piață a lui Joyskim Dawa, potrivit Transfermarkt.
  • 4 meciuri a jucat Joyskim Dawa pentru FCSB în acest sezon din Superliga, plus alte 3 meciuri în preliminariile Conference League.

„Tamm a fost o mare bucurie pentru mine. Presa îl critică pe Dawa, dar eu văd în el un fundaș mare! N-ai cum să treci de el. Am făcut un cuplu de fundași centrali ce n-am mai avut de la Ghionea și Goian! Dacă eu vreau, el joacă! (n.r. – Dawa) E jucătorul principal al echipei. (…) Echipa joacă, suntem cu un picior în grupe. Sunt supermulțumit, iar echipa joacă extraordinar” – Gigi Becali, patron FCSB

Publicat: 07 08. 2022, 16:19