Nicolae Dică a început să creadă că o va scăpa pe CS Mioveni de retrogradare: „Avem o șansă în plus de a ne salva”

Nicolae Dica saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre FCSB si FC Arges, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 2 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Nicolae Dică este încrezător că CS Mioveni are forța necesară de a evita retrogradarea la finalul acestui sezon.

Ultima clasată din Superliga, CS Mioveni, a obținut un rezultat de egalitate în fața lui FC Botoșani, după ce a restabilit egalitatea în minutul 88, din penalty, prin Bogdan Rusu.

Antrenorul „lanternei roșii”, Nicolae Dică, spune că vede acest rezultat drept unul echitabil și și-a manifestat convingerea că elevii lui au puterea să evite ultimele două poziții ale clasamentului până la finalul sezonului regulat.

Antrenorul lui CS Mioveni, Nicolae Dică, a ținut să le mulțumească oficialilor clubului pentru că au avut grijă ca jucătorii să fie aproape la zi cu salariile.

„E bine că am luat acest punct. Prima repriză a fost echilibrată, noi am avut o ocazie, cei de la Botoșani o ocazie și au marcat acel gol din fază fixă. În repriza a doua, am schimbat sistemul de joc, din 4-3-3 în 4-3-1-2, și am reușit să punem presiune pe adversar, ne-am creat situații de gol. Consider că rezultatul este echitabil.

Avem o șansă în plus de a ne salva, de a merge la baraj. Am plecat cu 9 puncte, am reușit să acumulăm 13 puncte în 9 etape. Pentru echipa de pe ultimul loc, cred că este un lucru pozitiv. Important este să rămânem uniți, să avem încredere în noi, să avem curaj la fiecare meci și să încercăm să rămânem în prima ligă.

Am spus că nu suntem o echipă care se va preda. Trebuie să credem în șansa noastră mică.

Cu salariile suntem OK. Mulțumim celor din conducere că s-au ocupat și au reușit să aducă salariile aproape la zi”, a declarat Nicolae Dică, după FC Botoșani – CS Mioveni 1-1.

Publicat: 10 03. 2023, 20:42