Nea Gică a dat tonul în galeria lui Rapid! Moment absolut genial în timpul meciului cu FC Voluntari: ce au putut să cânte suporterii din Giulești

Steag al galeriei voluntarene fluturat in peluza la meciul de baschet masculin dintre CSO Voluntari si U Banca Transilvania Cluj, jocul 3 al finalei Ligii Nationale, desfasurat in Sala Gabriela Szabo din Voluntari, marti 31 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Pe finalul partidei cu FC Voluntari, suporterii lui Rapid au avut o reacție genială.

Meciul dintre Rapid București și FC Voluntari s-a disputat sâmbătă seară, în Giulești, în cadrul etapei cu numărul 19 din Superliga și s-a încheiat cu victoria ilfovenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Nemec, în minutul 66, respectiv Ricardinho, în minutul 73. Pentru giuleșteni a înscris Papeau, în minutul 82.

Suporterii lui Rapid au început să cânte „Viața mea o împart alături de Voluntari”

În minutul 80, la scorul de 2-0 pentru FC Voluntari, suporterii giuleșteni au găsit o modalitate genială de a-și ironiza propriii jucători.

Aceștia au scandat celebrul cântec al ilfovenilor „Viața mea o împart alături de Voluntari” al cărui autor este deja celebrul nea Gică, liderul micuței galerii ilfovene.

Imediat după ce au început să cânte pentru FC Voluntari, Papeau a redus din diferență cu un șut puternic din afara careului, la vinclu. Nu a contat. Suporterii lui Rapid au continuat să cânte „imnul” celor de la FC Voluntari.

Echipele de start în Rapid – FC Voluntari

Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Kait – Funsho, Borja Valle, Papeau – Soni
Rezerve: Drăghia, Albu, Cîrjan, Cristea, Grigore, Ioniță, Onea, Pănoiu, Tsoumou
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Crepulja – Carnat, Rață, Andrei, Aliji – Popesu, Nemec
Rezerve: Vâlceanu, Andres, Cocian, Droppa, Florea, Niță, Paz, Sigurjonsson, Voican
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Superbet Arena – Giulești, București
Arbitru: Iulian Călin / Asistenți: George Neacșu și Adrian Vornicu
Arbitru VAR: Sorin Costreie / Arbitru AVAR: Claudiu Marcu

Situația în clasament după Rapid – FC Voluntari 1-2

În urma acestui rezultat, Rapid București rămâne pe locul 4, cu 31 de puncte, la un punct în spatele echipelor de pe locurile 2 și 3, CFR Cluj, respectiv Universitatea Craiova, aflate la egalitate de puncte, dar care au cu un meci mai puțin.

De cealaltă parte, FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte, la un punct în spatele locurilor 7 și 8, ocupate de către FC Hermannstadt, respectiv Farul Constanța, care au, la rândul lor, un meci în minus.

Publicat: 09 12. 2023, 22:42
Actualizat: 09 12. 2023, 22:48