Nae Constantin a plecat capul după înfrângerea Petrolului în meciul cu FCSB: „Adevărul e că a câștigat echipa mai valoroasă!”

Banca petrolista cu Nicolae Constantin si Valentin Emanuel Badoi in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica 9 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Nae Constantin, antrenorul echipei Petrolul Ploiești, a fost vizibil afectat de înfrângerea cu FCSB.

Partida dintre Petrolul Ploiești și FCSB s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei cu numărul 13 din Superliga, pe Stadionul „Ilie Oană”, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Dawa, în minutul 45+2, respectiv Coman, în minutul 47.

După această partidă, Nae Constantin a recunoscut că nu se aștepta ca elevii săi să presteze un joc atât de slab.

Nae Constantin a plecat capul după înfrângerea Petrolului în meciul cu FCSB

Antrenorul Petrolului a recunoscut superioritatea echipei adverse și diferența de valoare între prahoveni și FCSB.

„Din păcate, pentru fani, nu am reușit să le aducem bucurie în seara asta, dar adevărul e că a câștigat echipa mai valoroasă, mai experimentată. Am început destul de prost. Scorul putea să fie mult mai mare până la pauză. Nu ne rămâne decât să strângem rândurile, să mergem mai departe. Obiectivul nostru rămâne în continuare salvarea de la retrogradare. Diferența de valoare s-a văzut fără niciun dubiu în seara aceasta. Ne-au lipsit încrederea și maturitatea. De la Gicu (n.r. Grozav) aveam așteptări mult mai mari, asta e clar.

Sunt la cald acum și nu aș vrea să vorbesc prea multe, dar ei au avut situații mari create din pasele noastre. Nu mă așteptam să le tremure așa rău piciorul. Să greșești pasă de câțiva metri… Nu ne rămâne decât să corectăm. Când pierdem, pierdem cu toții. Meciul nostru a fost prost. Prima repriză a fost dezastruoasă”, a spus Nae Constantin, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 10 10. 2022, 00:16