Momente tensionate în FCSB – Rapid! Jucătorii s-au năpustit asupra arbitrului și apoi au sărit la bătaie

Așa cum era de așteptat, meciul dintre FCSB și Rapid București nu a dus lipsă de momente tensionate.

Partida dintre FCSB și Rapid București s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 15 din Superliga și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Papeau, în minutul 39, și Iacob, în minutul 45+2. Pentru roș-albaștri a înscris Dawa, în minutul 66.

În minutul 24 al acestei întâlniri, Ovidiu Popescu l-a faultat pe Jayson Papeau și spiritele s-au încins. Jucătorul de la FCSB a avut o intrare la minge, însă apoi s-a lovit de fotbalistul giuleștenilor.

Jucătorii de la Rapid s-au năpustit asupra arbitrului pentru a-i cere să îl sancționeze pe fotbalistul roș-albaștrilor. Căpitanul Cristi Săpunaru a sărit să își apere coechipierul, fiind cel mai vocal, și s-a format un meleu pe teren.

Arbitrul Sebastian Colțescu i-a liniștit repede pe jucători, iar Ovidiu Popescu s-a ales cu un cartonaș galben după intrarea dură asupra lui Jayson Papeau, jucător proaspăt revenit după o accidentare.

Echipele de start în FCSB – Rapid:

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu,Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Al. Albu, Papeau – Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Stelian Slabu