Mircea Rednic s-a dezlănțuit după UTA Arad – Poli Iași 1-0, prima sa victorie din acest sezon! A anunțat noi transferuri, dar și noi plecări, și și-a certat jucătorii!

Mircea Rednic s-a dezlănțuit după UTA Arad - Poli Iași 1-0, prima sa victorie din acest sezon! A anunțat noi transferuri, dar și noi plecări, și și-a certat jucătorii!

Se poate spune într-o oarecare măsură că Mircea Rednic s-a dezlănțuit la finalul meciului UTA Arad – Poli Iași 1-0, din etapa a patra a Superligii, primul succes al arădenilor în această ediție de Superliga.

„Puriul” a recunoscut în primă fază că această victorie a fost obținută și cu o oarecare doză de șansă. Ulterior, a anunțat două noi transferuri la echipa din Arad, dar și noi „disponibilizări”.

De asemenea, fostul fundaș dreapta i-a și certat pe unii dintre jucătorii săi, în special pe cei tineri, pentru modul destul de relaxat în care au tratat anumite momente ale jocului.

„Am suferit, avem portar în continuare, în momentele importante a fost acolo, în prima repriză a închis foarte bine unghiul, plus șutul care a fost în repriza a doua. O victorie muncită, a fost o perioadă grea, cu jucători care au venit, pentru noi această amânare (n.r. a meciului cu Farul de etapa viitoare) ne prinde foarte bine, o să le dau două zile libere.

Vreau să anunț suporterii că deja încă două transferuri, atacant și fundaș central. Și vor mai fi și plecări, nu s-au adaptat, asta e viața, inclusiv din cei care au venit acum, fără supărare, toți au avut șanse să joace. Vrem să ne facem echipă bună, ca să nu mai suferim. Am făcut foarte multe greșeli individuale, plus egoiști, am pierdut mingea și după a trebuit să alergăm. Sunt mulți care nu au nici 10 zile de antrenament și au intrat și au făcut-o foarte bine.

Suntem obișnuiți, în patru meciuri am dat gol și după aia am suferit și adversarul și-a creat ocazii. A jucat foarte bine Iașiul, sunt sigur că o să facă o figură frumoasă. Chiar nu aș vrea să vorbim de arbitraj, nu a influențat cu nimic jocul. Nu am luat gol, nu am avut penalty, în trei meciuri am avut mereu penalty-uri, care au decis soarta jocurilor. Trei puncte foarte importante pentru moral, avem liniștea asta, două săptămâni pe care le avem la dispoziție.

A ieșit Mustacă pentru că a făcut aceleași greșeli precum Rareș (n.r. Pop). Trebuie să muncești și să alergi, dacă nu le faci pe astea două… Ai văzut ce a făcut Rareș în prima repriză. Ca tânăr, trebuie să joci simplu, să joci eficient, nu veni să îmi arăți ce tehnică ai tu. Nu trebuie să se supere (n.r. despre Mustacă)”, a spus Mircea Rednic, după UTA Arad – Poli Iași 1-0.

Sursă foto: Facebook / UTA Arad

Publicat: 04 08. 2023, 21:17
Actualizat: 04 08. 2023, 21:21