Mircea Rednic a oferit explicații după înfrângerea cu Universitatea Craiova și anunță un transfer la UTA Arad: „Avem nevoie de calitate!”

Mircea Rednic reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 18 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Mircea Rednic, antrenorul echipei UTA Arad, a oferit câteva explicații după eșecul cu Universitatea Craiova și a anunțat transferul unei extreme.

Meciul dintre Universitatea Craiova și UTA Arad s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a șasea din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie și s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 3-0, după golurile marcate de către Baiaram, în minutul 8, Crețu, în minutul 58, respectiv Crețu, în minutul 88.

După această partidă, Mircea Rednic s-a arătat dezamăgit de faptul că elevii săi nu au reușit să pună în practică ceea ce au lucrat la antrenamente. Totuși, antrenorul a anunțat un nou transfer la UTA Arad.

„E o înfrângere. Poate nu meritam să fie scorul așa de mare ținând cont de prima repriză. După primul gol, nu uitați că noi am avut trei ocazii clare. Ăsta e fotbalul, fotbalul se joacă pe goluri. Dacă nu ești serios în fața porții… Și asta le-am reproșat toată săptămâna. Au făcut finalizare și nu au dat goluri. Noi am vrut să rupem plasa, să dăm golazo și nu am reușit să înscriem.

Mă bucur că am reușit să aducem un atacant, mâine va semna un winger. Avem nevoie de calitate. La Rareș, un jucător tânăr, nu e vorba de calitate. Acolo, i-a sărit mingea, dar a ales soluția cea mai proastă. Și la meciul ăsta noi ne-am creat ocazii. Din punct de vedere fizic, e o creștere, se vede clar. E vorba de omogenitate.

La fiecare partidă noi am condus. E normal ca atunci când se schimbă mulți jucători e nevoie de timp. Jucăm cu echipe bune.

Fotbalul se joacă pe goluri. Îmi pare rău de situațiile pe care le-am avut. Dacă am fi înscris, altfel ar fi fost scorul”, a spus Mircea Rednic, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 19 08. 2023, 00:02
Actualizat: 19 08. 2023, 00:10