Mircea Rednic a dat lovitura cu transferul lui: „E cel mai bun număr 10 din România”

Mircea Rednic la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 26 octombrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mircea Rednic, antrenorul echipei UTA Arad, a vorbit după meciul cu Farul Constanța despre „cel mai bun număr 10 din România”.

Partida dintre Farul Constanța și UTA Arad s-a disputat joi seară, la Ovidiu, ca restanță din etapa a cincea din Superliga, și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Rivaldinho (min. 24) și Artean (min 50), respectiv Micovschi (min. 7), respectiv Fabry (min. 27).

La finalul acestei întâlniri, Mircea Rednic a vorbit la superlativ despre Andrej Fabry, mijlocașul slovac în vârstă de 26 de ani al arădenilor.

Antrenorul de la UTA Arad l-a catalogat drept „cel mai bun număr 10 din România”.

„Am lucrat cu mulți jucători în cariera mea și cred că, în momentul de față, Fabry e peste Palic (n.r. croatul trecut pe la Dinamo și FC Argeș, adus în Liga 1 de către Mircea Rednic, în anul 2015) și e cel mai bun număr 10 de la noi din țară. Poate mai mult, trebuie să profităm mai mult de calitățile lui”, a spus Mircea Rednic.

Cotat la 350 de mii de euro de către Transfermarkt, Andrej Fabry a ajuns la UTA Arad în vara acestui an, din postura de jucător liber de contract, după ce de-a lungul carierei a jucat numai la echipe din Slovacia.

Până acum, Andrej Fabry a bifat 12 apariții pentru UTA Arad în acest sezon din Superliga și a marcat trei goluri în campionat. Acesta a înscris un gol și în Cupa României, competiție în care a jucat în două partide.

În ceea ce privește partida cu Farul, Mircea Rednic s-a declarat mulțumit de jocul prestat de către elevii săi pe terenul campioanei României.

„Sunt mulțumit, ținând cont de situațiile avute de Farul în repriza a doua. Dar sunt și nemulțumit, fiindcă am avut ocazii în prima repriză, în urma cărora am fi putut să ne distanțăm pe tabelă. Am făcut o primă repriză bună, contra unei echipe care joacă bine, în special acasă.

Am avut momente în care am reușit să surprindem o echipă bună precum Farul, păcat că n-am fost lucizi în fața porții pentru a mai marca. Sunt supărat că am luat gol la cornere, cu oameni nemarcați pe zona centrală… Mă deranjează când luăm gol din faze fixe!.

Am vorbit cu Hagi, suntem supărați amândoi (n.r.- zâmbește). Ne-am fi dorit amândoi să câștigăm, a fost pe muchie de cuțit”, a mai spus Mircea Rednic.

Publicat: 27 10. 2023, 15:47
Actualizat: 27 10. 2023, 15:48