Mihai Stoica, verdict după ultima accidentare de la FCSB: „A vrut să arate în 20 de minute cât alții în 90”. Când va reveni jucătorul

Mihai Stoica, verdict dupa ultima accidentare de la FCSB: „A vrut sa arate in 20 de minute cat altii in 90”. Cand va reveni jucatorul

Mihai Stoica a venit cu clarificări în privința lui Billel Omrani, după ce atacantul cu origini algeriene s-a accidentat și nu a putut evolua în partida UTA Arad – FCSB 3-1.

Billel Omrani are o întindere musculară! Ce spune Mihai Stoica despre atacantul lui FCSB

Indisponibil pentru ultimul meci jucat de FCSB, cel din deplasare cu UTA Arad, pierdut cu 1-3, Billel Omrani a lipsit din cauza unei accidentări pe care a suferit-o în runda cu numărul 28, la partida cu Petrolul, iar Mihai Stoica a venit cu detalii oficiale despre starea atacantului.

În seara jocului UTA Arad – FCSB s-a aflat că Omrani s-a accidentat și va lipsi de pe teren aproximativ trei, patru săptămâni. Verdictul a fost confirmat de managerul general al roș-albaștrilor, care spune că Omrani a suferit o întindere musculară. Cauza? În partida cu Petrolul Ploiești de pe 2 martie, în care a fost introdus pe teren în minutul 75, și-a dorit foarte mult să își demonstreze valoarea, astfel că a forțat și s-a ales cu o accidentare. Mihai Stoica a pus accentul pe determinarea atacantului, despre care spune că s-a schimbat și a devenit mult mai serios:

„Nouă nu ne-a ieşit jocul cu UTA, pentru că ne-au lipsit Compagno şi Omrani. Compagno a fost o mare pierdere pentru noi.

Omrani are o întindere pe care a suferit-o în meciul cu Petrolul. A vrut să arate în 20 de minute cât alţii în 90 şi s-a accidentat.

S-a schimbat în bine, e pe drumul ce bun. Vrea să demonsteze şi e foarte serios. S-a accidentat şi stă cam trei, patru săptămâni. La începutul play-off-ului o să fie”, a declarat Mihai Stoica, potrivit Orange Sport.

Billel Omrani va rata ultimul meci al roș-albaștrilor din sezonul regular. Duminică, 12 martie, de la ora 21:00, FCSB va primi vizita lui Sepsi Sf. Gheorghe, formație aflată pe locul 6 în Superliga și care în runda precedentă a remizat cu CFR Cluj, scor 2-2.

Lucian Filip va fi pe banca FCSB-ului și la partida cu Sepsi

În lipsa lui Mihai Pintilii, care este suspendat timp de patru etape, dar și a lui Leo Strizu, care a ales să demisioneze după succesul cu Petrolul, pe banca roș-albaștrilor a ajuns să fie în calitate de principal responsabil Lucian Filip, cel care în acte este preparator fizic. Acesta a stat pe bancă la eșecul cu UTA Arad din runda precedentă și a anunțat deja că va avea același rol și la duelul cu Sepsi Sf. Gheorghe din ultima etapă a sezonului regular:

„Au fost multe surprize în această etapă, din păcate și pentru noi. Consider că am luat golurile destul de ușor, nu am reușit să ne revenim. UTA s-a adaptat mai bine terenului, a fost foarte prost, nu are cum să crească valoarea campionatului cu astfel de terenuri, dar asta nu scuză prestația noastră.

E clar că a contat și starea terenului, dar nu știu dacă ar fi ok sau normal să ne găsim scuze. S-au adaptat mai bine și asta a fost. Băieții s-au pregătit bine toată săptămâna. Orice meci e greu, dar echipa e bine să aibă un moral ridicat, acolo e punctul de plecare și cu siguranță va veni și un rezultat bun.

Da, tot eu voi sta pe bancă și la meciul următor”, a declarat Lucian Filip, după UTA Arad – FCSB 3-1.

Publicat: 07 03. 2023, 08:36
Actualizat: 07 03. 2023, 10:32