Mihai Rotaru l-a desființat pe Nicolae Dică! A intrat special în direct pentru a-l pune la punct: „Du-te, Dică, du-te!”

Mihai Rotaru in tribuna la meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Viitorul Pandurii Targu Jiu, semifinala tur a Cupei Romaniei, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, miercuri 14 aprilie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mihai Rotaru l-a desființat pe Nicolae Dică, după ce antrenorul celor de la FC Voluntari a cerut un penalty în prelungirile meciului disputat de ilfoveni contra celor de la Universitatea Craiova, 2-1.

Universitatea Craiova a câștigat greu duelul din Bănie contra celor de la FC Voluntari în etapa a 27 din Superliga României, 2-1. Echipa patronată de Mihai Rotaru a deschis scorul în minutul 7 prin Stefan Baiaram, urmând să fie egalată de Robert Popescu, fiul unui antrenor din cadrul Centrului de Copii și Juniori ai Universității. Rezultatul final a fost stabilit de către Denil Maldonado, la doua minute după ce a pășit pe gazon.

Chiar dacă echipele au părăsit terenul de joc după cele 90 de minute, „meciul nu s-a încheiat”, deoarece Mihai Rotaru, finanțatorul celor de la Universitatea Craiova, a „aruncat cu săgeți” în Nicolae Dică, dar a și criticat arbitrajul prestat de Adrian Cojocaru și Radu Petrescu.

„E o victorie amară. Nu vom mai vorbi despre fotbal, doar despre arbitraj. Am încercat să avem un dialog decent în spațiul public. Ce s-a întâmplat în seara asta, ce s-a întâmplat la Botoșani, cu Farul, depășește orice. L-am ascultat pe domnul Dică, era foarte revoltat. Am doar un mesaj pentru dânsul: «Du-te, Dică, du-te!» (n.red. – aluzie la expresia folosită de Costi Mocanu în comentariul meciului Dinamo Kiev – FCSB, din 2006).

Dacă la faza din minutul 96 ar fi fost cel mai mic contact între portar și atacant, VAR-ul nu ar fi putut să mai întoarcă. E același arbitru care la meciul cu UTA, când Bancu a pierdut un dinte, el nu a dat fault. Să îi fie rușine pentru modul în care a arbitrat și pentru ce a făcut la venirea pe „Ion Oblemenco”.

Nu este normal! Cojocaru și Radu Petrescu depășesc mereu măsura pe „Oblemenco”. Rușinos. Maniera întreagă de arbitraj o acuzăm. Voluntari n-a existat și prin două faulturi îi bagă în joc”, a declarat Mihai Rotaru, pentru Digi Sport.

Mihai Rotaru a făcut clasamentul echipelor ajutate de brigada de arbitri

Finanțatorul celor de la Universitatea Craiova a alcătuit un top al echipelor ce au arbitrajul de partea lor, iar Rapid ar fi lider în clasamentul stabilit de Mihai Rotaru.

„Noi avem propria ierarhie, am făcut o analiză. Rapid este pe primul loc, ca cea mai avantajată. Pe locul 2 este FCSB, pe locul 3 CFR Cluj și pe locul 4 suntem noi. Asta este analiza pe care am făcut-o. Am încercat să fie o analiză obiectivă. Am luat meciurile fiecărei echipe și am văzut greșelile pro și contra. Ne dăm la o parte și vă spun clasamentul: Rapid, FCSB și CFR Cluj. Bineînțeles, dacă o băgăm pe Farul, ea ocupă primul loc. FC Voluntari nu a existat, dar s-au dat două faulturi care nu au fost și i-au băgat în joc”, a declarat Mihai Rotaru, pentru sursa mai sus menționată.

Publicat: 27 02. 2024, 12:33
Actualizat: 27 02. 2024, 13:40