Mihai Rotaru l-a dat afară pe Giedrius Arlauskis de la Universitatea Craiova: „Am reziliat deja!”. Alți opt jucători sunt pe făraș

Pleacă Arlauskis împreună cu Copilu

Mihai Rotaru, finanțatorul clubului Universitatea Craiova, a anunțat că i-a reziliat contractul lui Giedrius Arlauskis, portarul lituanian în vârstă de 35 de ani.

Mihai Rotaru l-a dat afară pe Giedrius Arlauskis de la Universitatea Craiova

Giedrius Arlauskis a ajuns la Universitatea Craiova în luna septembrie a anului trecut, iar contractul său expira în această vară, însă cele două părți s-au despărțit înainte de termen.

În meciul cu Farul Constanța, Giedrius Arlauskis a provocat un penalty, însă Mihai Rotaru susține că acel gest nu a fost decisiv în luarea deciziei despărțirii de portarul lituanian.

Partida dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova s-a disputat luni seară, în cadrul etapei cu numărul 24 din Superliga, iar constănțenii au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Mazilu, în minutul 6, respectiv Larie, în minutul 34. Pentru olteni a punctat Nistor, în minutul 59.

Mihai Rotaru și-a exprimat aprecierea pentru Giedrius Arlauskis și l-a lăudat pentru atitudinea pe care a avut-o în discuțiile privind rezilierea contractului.

Pe lângă Giedrius Arlauskis, alți opt jucători ar fi pe cale să se despartă de gruparea din Bănie, susține Fanatik: Ivan Martic, Valerică Găman, Paul Papp, Bogdan Mitrea, Raul Silva, Ionuţ Vînă, Sergiu Hanca și Ante Roguljic.

„Nu e vorba de o listă, dar unii jucători sunt la final de contract, alții nu intră in vizorul staff-ului tehnic. Am reziliat deja cu Arlauskis.

Vreau să îi mulțumesc, a dat dovadă de caracter. Totul a durat cinci minute, nu a cerut nici măcar un euro în plus.

Nu a contat momentul de la Farul. Am început să ne reconsiderăm obiectivele”, a spus Mihai Rotaru, potrivit Digi Sport.

Cotat la 500 de mii de euro de către Transfermarkt, Giedrius Arlauskis a jucat șapte meciuri pentru Universitatea Craiova, în acest sezon din Superliga.

În România, portarul lituanian a mai evoluat la Unirea Urziceni, FCSB și CFR Cluj. Acesta are în palmares șapte titluri de campion al României: unul cu Unirea Urziceni, unul cu FCSB și alte cinci cu CFR Cluj.

Universitatea Craiova îl vrea pe Florin Niță

După ce a apărut informația că Giedrius Arlauskis va pleca de la Universitatea Craiova, primul nume speculat ca înlocuitor al acestuia a fost Florin Niță, internaționalul român în vârstă de 35 de ani.

Florin Niță a fost cedat, sub formă de împrumut, la Pardubice, tot în Cehia, până în vara acestui an. Tot atunci expiră și contractul portarului român cu Sparta Praga.

Presa din Cehia a anunțat de ce a renunțat Sparta Praga la Florin Niță. Cehii au notat că ar fi fost vorba despre indisciplină.

„Tomas Rosicky ține la respectarea regulilor, iar rebelii nu sunt tolerați”, a notat publicația cehă Efotbal.

Publicat: 09 02. 2023, 20:05
Actualizat: 09 02. 2023, 20:07