Încă un semnal de alarmă după protestul de la începutul meciului FCSB – Hermannstadt: „Ne este frică! Dacă nu suntem plătiți, să ne lase să plecăm”

Transferul care poate salva clubul din Superliga, Daniel Paraschiv
Vezi galeria foto - 10 poze

Mihai Butean, fundașul dreapta în vârstă de 25 de ani al lui Hermannstadt, a marcat un gol în poarta lui FCSB și a tras un semnal de alarmă cu privire la situația de la Sibiu.

Meciul dintre FCSB și FC Hermannstadt s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei a șaptea din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Dawa, în minutul 34, și Edjouma, în minutul 90+2, respectiv Butean, în minutul 21, respectiv Paraschiv, în minutul 65.

Mihai Butean s-a declarat dezamăgit că Hermannstadt nu a obținut cele trei puncte, mai ales pentru că a fost foarte aproape de o victorie pe Arena Națională.

Mihai Butean, încă un semnal de alarmă după protestul de la începutul meciului FCSB – Hermannstadt

Totodată, fotbalistul sibienilor a vorbit despre situația delicată de la Hermannstadt, unde jucătorii sunt neplătiți și își cer drepturile. Aceștia au protestat după fluierul de start al partidei cu FCSB, stând pe teren timp de câteva secunde fără să atingă mingea.

„Am încercat să tragem un semnal de alarmă, nu a fost primul. Deja cred că am discutat la fiecare meci de când am început sezonul. Este un pas împotriva conducerii sau a celor care trebuie să ne plătească. Mai mult de atât nu putem să facem. S-a rărit echipa, s-a rărit conducerea, să vedem câți vom rămâne. La fiecare antrenament se discută numai problemele legate de bani. Mergem cu entuziasm, dar când auzim ne piere cheful de fotbal. Suntem o echipă unită, fiecare are ambiție și are ceva să demonstreze.

Puteam să câștigăm trei puncte, sunt dezamăgit. Scopul meu nu e să dau gol, ci să mă apăr. Am greșit, îmi asum, mi-am prezentat scuzele în fața băieților. E greu de trecut peste momentele astea, dar toată lumea m-a susținut. Și aici se vede unitatea echipei.

(n.r. Hermannstadt ar putea ajunge în situația lui Gaz Metan Mediaș) Din păcate, putem să ne gândim și la lucrul ăsta. Ne este frică. Se termină perioada de trasferuri și poate o să rămânem aici și nu o să mai putem să plecăm. Fiecare își dorește să fie plătit. Dacă nu suntem plătiți, ne dorim să ne lase să plecăm și să își vadă fiecare de treaba lui”, a spus Mihai Butean, la flash-interviul de după meci.

„Un semnal de alarmă care trebuia tras de mai mult timp (n.r. protestul din startul meciului). Suntem într-un moment bun al echipei, dar nu suntem respectați pentru munca pe care o facem. Toți avem familii, copii, obligații și trebuie să fim plătiți la zi. Problema e că nu prea vedem speranță. De sperat nu prea mai sperăm. Dacă zic de 10 ori un lucru și nu mă țin de el, mă mai crezi pe urmă?”, a spus și portarul lui Hermannstadt, Vlad Muțiu, la finalul întâlnirii de pe Arena Națională.

Publicat: 28 08. 2022, 23:42
Actualizat: 29 08. 2022, 00:02