Mesajul războinic al lui Nicolae Dică, după ce a debutat cu victorie pe banca celor de la CS Mioveni: „Vom pleca mereu cu șansa a doua, dar ne vom lupta”

Nicolae Dica reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Cluj Arena din Cluj Napoca, duminica 31 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CS Mioveni a reușit să o învingă pe Petrolul Ploiești, scor 1-0, în runda 22 din Superliga României.

Cele trei puncte au fost aduse de către Bogdan Rusu, care a marcat din interiorul careului în minutul 10 al partidei.

La finalul celor 90 de minute, Nicolae Dică s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale și de victoria obținută.

Mai mult, noul tehnician al celor de la CS Mioveni a anunțat că la argeșenii vor mai transfera un fundaș pentru a încerca salvarea de la retrogradare.

„Am obținut o victorie mare pentru moralul băieților, Am început jocul foarte bine, am avut o posesie bună și nu le-am dat prea multe șanse. Și a doua repriză am făcut un joc consistent, dar am făcut și un pas înapoi pentru că aveam avantaj. Sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor și de lupta pe care au dat-o în această seară.

Dacă am venit aici înseamnă că am încredere în jucători și în ce vreau să fac aici. Încercăm să dăm totul și să obținem cât mai multe puncte. Am arătat că suntem nu o echipă slabă, că suntem o echipă ok și că vom da totul. Îmi mai doresc un jucător, spre să îl aducem în următoarele zile, este fundaș stânga.

Este un jucător important pentru echipă (n.r. Bogdan Rusu), a arătat că este bun, îi dau încredere totală și spre să ne ajute să ne îndeplinim obiectivul.

Sunt un antrenor căruia îi place disciplina și munca, așa sunt eu și asta le voi transmite și jucătorilor. Nu vreau să vorbesc despre rămânerea în prima ligă după primul meci. Vom pleca mereu cu șansa a doua, dar ne vom lupta să obținem cât mai multe puncte”, a spus Nicolae Dică la finalul partidei.

Publicat: 21 01. 2023, 19:44
Actualizat: 21 01. 2023, 19:45