Marko Dugandzic l-a egalat din nou pe Andrea Compagno în fruntea clasamentului celor mai buni marcatori din Superliga, după dubla din Rapid – CFR Cluj

Marko Dugandzic, atacantul croat în vârstă de 29 de ani de la Rapid București, a marcat două goluri în meciul cu CFR Cluj și l-a egalat din nou pe rivalul de la FCSB, Andrea Compagno, în clasamentul celor mai buni marcatori din Superliga.

Meciul dintre Rapid și CFR Cluj s-a disputat luni seară, în cadrul etapei a șasea a play-off-ului din Superliga, pe stadionul din Giulești, iar gazdele s-au impus cu scorul de 3-1, după golurile marcate de către Dugandzic (min. 9, min. 45+2) și Kait (min. 12). Pentru campioană, a marcat Braun (min. 15).

Giuleștenii au deschis scorul prin reușita din penalty a lui Marko Dugandzic, în minutul 9, iar Kait a majorat diferența după doar trei minute.

În minutul 15, Braun a marcat pentru CFR Cluj și a redus din diferență. Răspunsul giuleștenilor a venit în prelungirile primei reprize. În minutul 45+2, Dugandzic a marcat din acțiune.

Această dublă îl readuce pe Marko Dugandzic la egalitate cu Andrea Compagno în fruntea clasamentului celor mai buni marcatori din Superliga. Italianul de la FCSB a marcat un gol în meciul disputat în urmă cu o zi, contra celor de la Universitatea Craiova, și se distanțase astfel la două goluri de rivalul de la Rapid. Nu pentru mult timp însă.

Clasamentul marcatorilor din Superliga:

1. Andrea Compagno (FCSB), Marko Dugandzic (Rapid) – 19 goluri
2. Sebastian Mailat (FC Botoșani) – 14 goluri
3. Daniel Paraschiv (FC Hermannstadt) – 13 goluri
4. Denis Alibec (Farul) – 11 goluri
5. Rangelo Janga (CFR Cluj), Arnold Garita (FC Argeș), Vitalie Damașcan (FC Voluntari), Andrei Ivan (Universitatea Craiova – 10 goluri

Marko Dugandzic, goluri chiar sub ochii antrenorului de la FCSB

La partida dintre Rapid și CFR Cluj și-a făcut apariția, surprinzător, Elias Charalambous, antrenorul cipriot în vârstă de 42 de ani al lui FCSB.

Pentru FCSB urmează meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, programat pe 8 mai, de la ora 21:00, însă apoi roș-albaștrii vor juca partida cu CFR Cluj, pe 14 mai, de la ora 20:30.

Din acest motiv, Elias Charalambous a mers să își „spioneze” adversarii. Pe Rapid o va întâlni în ultima etapă, la finalul lunii mai.

Publicat: 01 05. 2023, 22:03
Actualizat: 01 05. 2023, 22:39