Marko Dugandzic, al doilea hat-trick în Superliga! Atacantul Rapidului s-a distrat cu cei de la FC Voluntari și a devenit golgheterul campionatului

Marko Dugandzic se bucura dupa un gol marcat alaturi de Paul Alexandru Iacob, Alexandru Cristian Albu si Ljuban Crepulja in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC Voluntari, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, sambata 4 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 10 poze

Marko Dugandzic, atacantul croat în vârstă de 28 de ani de la Rapid, a reușit să marcheze trei goluri în meciul cu FC Voluntari.

Partida dintre Rapid și FC Voluntari s-a disputat sâmbătă seară, în Giulești, în cadrul etapei cu numărul 24 din Superliga, iar giuleștenii s-au impus cu scorul de 4-1.

Marko Dugandzic a deschis scorul în minutul 19, iar Alexandru Albu a majorat diferența în minutul 43, stabilind și rezultatul primei reprize, 2-0 pentru Rapid.

În partea secundă a jocului, Marko Dugandzic s-a dezlănțuit. Croatul a marcat în minutele 55, respectiv 82 și a dus scorul la 4-0 pentru Rapid. Ilfovenii au marcat golul de onoare, în minutul 90+1, prin Marcelo Lopes, iar partida s-a încheiat la scorul de 4-1.

Marko Dugandzic a fost titular și a jucat până în minutul 83, când a fost înlocuit cu Kevin Luckassen.

Cifrele lui Marko Dugandzic

În urmă cu două etape, în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, disputat tot pe stadionul din Giulești, Marko Dugandzic a reușit un hat-trick, stabilind rezultatul partidei, scor 3-0 pentru giuleșteni.

Cotat la un milion de euro de către Transfermarkt, Marko Dugandzic a ajuns la Rapid în vara anului trecut, în schimbul sumei de 400 de mii de euro plătită către CFR Cluj. La acea vreme, croatul avea o cotă de piață de 500 de mii de euro.

Nu mai puțin de 15 goluri a marcat Marko Dugandzic pentru Rapid în acest sezon din Superliga.

După tripla din meciul cu FC Voluntari, Marko Dugandzic a devenit golgheterul României, devansându-l pe Andrea Compagno.

Atacantul italian în vârstă de 26 de ani de la FCSB are 14 goluri marcate în acest sezon din Superliga, 9 pentru FCSB și 5 pentru FC U Craiova.

Publicat: 04 02. 2023, 21:55
Actualizat: 04 02. 2023, 22:09