Marius Ștefănescu, reacție sinceră după eurogolul marcat în meciul Sepsi – Dinamo 2-1!

Sepsi Sfântu Gheorghe, echipa lui Laszlo Dioszegi, a reușit să o învingă pe nou-promovata Dinamo București, scor 2-1, în etapa a 18-a din Superliga, iar Marius Ștefănescu a bifat o dublă de senzație.

Jucătorul covăsnenilor și-a scos „secretul” la iveală și a dezvăluit cum a reușit să înscrie din scăriță.

După partida de la Sfântu Gheorghe, Marius Ștefănescu, jucătorul care a marcat ambele goluri ale lui Sepsi, a vorbit despre reușita sa din scăriță, dar și despre venirea lui Bernd Storck, noul antrenor al echipei lui Laszlo Dioszegi.

Fotbalistul covăsnean a povestit în detaliu cum i-a reușit acea execuție, în timp ce despre tehnicianul german a spus că are propria filosofie de joc, iar el și colegii săi sunt nevoiți să se adapteze la noua tactică implementată de neamț.

„A fost un meci greu, dar zic eu că am început foarte bine. Prima repriză am practicat un fotbal bun. Am reușit să înscriem de două ori, dar știam că și Dinamo va ieși la joc în a doua repriză.

Este bine că am reușit să câștigăm și ne-am apropiat din nou de play-off. (n.r. despre golul său din scăriță) Am cerut mingea în adâncime, mi-am făcut preluarea excelent. Mă bucur că am reușit să înscriu.

Nu mi-am pus în cap să fiu golgheter, dar este clar că fiecare gol te motivează. Îmi doresc să îmi ajut echipa cât mai mult. (n.r. despre noul tehnician) Așa este de fiecare dată când se schimbă antrenorul.

Fiecare are filosofia lui. Este clar că altfel are și dânsul regulile lui. Trebuie să ne adaptăm la reguli. Este o grupă echilibrată. Cu un mic avantaj pentru Belgia, dar în fotbal nu se știe niciodată. Până acolo mai este mult, trebuie să ne pregătim bine și să fim sănătoși”, a declarat Ștefănescu.

Publicat: 04 12. 2023, 22:56
Actualizat: 04 12. 2023, 23:00